Shakaja e YouTube që vrau një njeri dhe gati filloj një konflikt ndërkombëtar

histori te verteta

Kjo eshte historia e pabesueshme por e vertete qe gati do te qonte ne nje lufte 3 shtete te medha aziatike, Shikojeni videon dhe degjoni historine e pabesueshme te shakase qe po behej per video ne YouTube.


Historia fillon me nje vajze te quajtur Siti. Ajo është 25 vjece dhe është nga Indonezia, por ajo punonte në Malajzi si eskorte. Kete pune e bente qe te mund ti dergonte para prindërve të saj në Indonezi.
Por më pas një ditë, ajo takon një producent. Producenti i thotë se punon për një kompani të një kanali të madh në YouTube, ku ata bejne video në YouTube dhe gjëra të tilla qesharake.

Producenti i thotë se ajo mund te beje video shakaje në YouTube. Dhe pjesa më e mirë është se paguhet mjaft mirë. Ajo mund të lërë punën si eskorte, pasi do te kishte pagese te larte. Plus, ata do t’i paguajnë asaj ekuivalentin e 96 dollarëve për video, nje shume shume e madhe per vendin ku ajo jeton. Pra, sigurisht, ajo pranoj menjehere, Siti shkoj ne zyrat e tyre dhe u njoh kreun e kanalit te YouTube, i cili quhej zoti Chang. Keshtu filloj punen e saj duke bere video pranks ne publik.

Ajo bente video te tilla si pershemubll te kapi per dore nje burre rastësisht. Ose video te tilla si i lyen vaj në të gjithë fytyrën. Dhe pas nje muaji Sitit i thone se kane rekrutuar edhe këtë grua tjetër për të bërë video te tilla. Emri i saj është Doan. Një ditë, prodhuesit thërrasin Sitin për te bere video në aeroport, ku do te xhirojne video atje. Siti shkon atje bashke me zotin Chang. Por Chang i thotë Sitit se në fakt është një aktore tjetër e përfshirë këtë herë, dhe ajo aktore do të bëjë të njëjtën gjë,
por qe eshte memece. Pra, viktima e kësaj shakaje në të vërtetë do të bëhet shaka e dyfishtë. Së pari nga Siti, pastaj nga dhe aktorja tjeter. Por gjithsesi z.Chang i hedh vaj në duart e Sitit, dhe më pas ai tregon një burrë në aeroport dhe i thote të bëjë kete shaka tek ky njeri. Kështu pak minuta më vonë,
Siti shkon fshehurazi pas burrit, dhe pastaj nga pas, ajo vendos duart mbi sytë e tij, si, dhe i lyen fytyren me vaj.
Pastaj rreth tre sekonda më vonë, Doan i afrohet burrit dhe ajo ia lyen fytyren perseri burrit me vaj perseri. Siti dhe Doan, qeshen me shakane dhe pastaj iken në tualetin më të afërt për të larë vajin nga duart e tyre. Ndërkohë, i gjori, ai është i hutuar dhe pak i trembur, dhe ai shkon te rojet e sigurisë së aeroportit, dhe ai u thotë atyre se disa femra të rastësishme e lyen me diçka në fytyrë dhe se nuk ndihet mirë. Kështu sigurimi e shoqëron burrin në qendrën mjekësore të aeroportit, dhe gjendja e tij përkeqësohet shpejt.
Ata e dërgojnë me urgjencë në spital dhe rrugës, ai befas sapo vdes.
Por, kush ishte ky njeri?
Epo, ai quhej Nam. Tani, Nam është një djalë interesant, sepse duke u rritur, babai i tij ishte një diktator, udhëheqësi suprem i një vendi për të cilin mund të keni dëgjuar pikerisht Koreja e Veriut.
Nam është djali më i madh, ai ishte gjithmonë i pari në radhë për të qenë udhëheqësi suprem i ardhshëm.
Por ndërsa ai ishte rritur, Nam u bë pak më progresiv, pak më mendje hapur për të reformuar gjërat për mirë, diçka që babait të tij diktator konservator nuk i pëlqente. Por një ditë, Nam po udhëtonte jashtë vendit, dhe ai është në Japoni në aeroport, dhe befas, ai arrestohet, sepse ai po udhëton me një pasaportë false, duke u përpjekur për të fshehur identitetin e tij.
Nam ishte në Japoni sepse ai po përpiqej qe te vizitonte Tokio Disney, e cila në vendin e tij është e ndaluar, dhe lajmi për arrestimin e tij e inatosi shume diktatorin pasi trashëgimtari i fronit nuk mund të shihet duke shkuar në Disneyland në Tokio. Disneyland përfaqëson kapitalizmin, dhe me e keqja, përfaqëson Amerikën. Pra, ky arrestim është një turp i madh për diktatorin.

Dhe kur diktatori vdiq, djali tjetër i tij, gjysmëvëllai i Nam, Kim Jong un, bëhet diktatori i ri. Kim Jong un e urrente vellain e vet, dhe per kete arsye Nam jetoj për një kohë në Kinë. Por pavarësisht kesaj, Kim Jong Un kishte vite që po përpiqej ta vriste atë.

Dhe përfundimisht, ai dhe regjimi i tij dalin me këtë plan të miremenduar. Ata do të mashtrojnë dy gra të rastësishme që të vrasin pa e ditur Nam-in.
Dhe kur Siti dhe Doane janë në aeroport atë ditë, producentët ju japin detyre qe te pretikn me vaj për fëmijë si një shaka. Ajo që ato nuk e dinë është se nuk është vaj për fëmijë në duart e tyre.
Në duart e Siti, ata vendosin nje lende kimike po e quajme A, dhe në duart e Doane, ata vendosin atë që ne do ta quajmë kimikatin B.
Dhe kur kombinohen këto dy komponime, krijon një agjent nervor të quajtur V X,
ose agjenti helmues X. Një agjent nervor që është ndaluar në mbarë botën sepse konsiderohet si armë e shkatërrimit në masë dhe do të të vrasë menjëherë, sidomos nëse dikush e hedh në fytyrë.
Nom vdes atë ditë menjëherë pasi e prekin. Dhe zoti Chang dhe të gjithë producentët e tjerë që e krijuan këtë, janë të gjithë spiune koreano-veriorë. Ku pas kesaj ngjarje ate u zhduken te gjithe pa lene gjurme.
Sigurisht, Koreja e Veriut mohon të jetë e përfshirë në ndonjë nga këto, dhe kjo krijon tensione midis Malajzisë dhe Indonezisë. Por meqenëse te gjithe spiunat ishin zhdukur, dy personat e vetëm të lidhur me krimin ishin Siti dhe Doane.

Te nesermen grate arrestohen, por qe mendojne se eshte ndonje shaka e producenteve te tyre.
Por policia malajziane i arreston ata dhe i akuzuan për vrasjen e Namit. Tetë muaj më vonë, fillon gjykimi i tyre. Dhe nëse Siti dhe Doane dënohen për vrasje, sipas ligjit, ata do të marrin dënimin me vdekje duke u varur. Pra, krimi per te cilin ato akuzoheshin ishte i rende. Gjyqi ndaj tyre vazhdoj per dy vite, ku dhe qeveria indoneziane duhet të përfshihet sepse Siti është teknikisht shtetase e tyre. Gje qe do te bente qe akuzat ndaj Sitit te binin, por Doane do te shpallej fajtore. Ajo pranon fajësinë për një akuzë më të vogël,
dhe pas disa kohesh ajo lirohet pas kryerjes se denimit.