Samsung prezanton Galaxy S24 me inteligjece artificiale si dhe unazen galaxy

galaxys24

Samsung njoftoi të mërkurën gamën e saj të re të smartfonëve Galaxy S24, duke promovuar veçori të reja të inteligjencës artificiale për redaktimin e fotove dhe kërkimin e gjërave në internet.
Samsung Galaxy S24 fillon me një çmim prej 1,250 dollarë, S24+ do të kushtojë 1,000 dollarë dhe S24 me pakicë 800 dollarë.
Samsung po përdor veçoritë e tij të fuqizuara nga AI për të injektuar pak emocion në tregun e smartfonëve që ka qenë i ndenjur vitet e fundit.
Samsung njoftoi të mërkurën gamën e re të smartfonëve Galaxy S24, më herët se sa pritej, duke promovuar veçori të reja të inteligjencës artificiale, ndërsa kompania duket të nisë me një zhurmë 2024.

Siç është standard me gamën e flamurit të Samsung tani, gama S24 vjen në tre versione: S24, S24+ dhe S24 Ultra. S24 Ultra fillon me një çmim prej 1,300 dollarë, S24+ do të kushtojë 1,000 dollarë dhe S24 me pakicë 800 dollarë.

Gjigandi i elektronikës koreano-jugore tregoi pajisjet e reja në zyrat e tij Kings Cross në Londër në fillim të kësaj jave, përpara njoftimit. Në një konferencë me gazetarët, Samsung foli për aftësitë e inteligjencës artificiale të telefonit dhe tregoi se si është në gjendje të modifikojë fotot dhe të kërkojë artikuj duke përdorur AI.

Për S24 Ultra të nivelit më të lartë të Samsung, i cili është më i madhi nga tre pajisjet e kompanisë dhe vjen me specifika dhe veçori më të mira, Samsung po përdor një version të Qualcomm
më i fundit Snapdragon Series 8 Gen 3 i optimizuar për Galaxy. Kompania po përdor një përzierje të sistemeve në çipa (SoC) të Qualcomm dhe çipave të saj Exynos për modelet e saj S24 dhe S24+.

“Pajisjet e serisë Galaxy S24, së bashku me gamën Pixel të Google, shënojnë agimin e konsumimit të AI në telefonat inteligjentë,” tha për CNBC Ben Wood, analist kryesor në CCS Insight. “Ky është një trend që do të ketë jehonë nga të gjithë prodhuesit e smartfonëve, përfshirë Apple, pasi ata shtojnë gjithnjë e më shumë një numër në rritje të aftësive të fuqizuara nga AI në pajisjet e tyre të reja.”

“Ky lançim sheh Samsung duke vënë baste për veçoritë e fuqizuara nga inteligjenca artificiale për të rindezur interesin e konsumatorëve për telefonat inteligjentë në një kohë kur përditësimet në rritje të harduerit kanë parë shitjet të ngadalta. Google ka qenë udhërrëfyesi me pajisjet e tij Pixel dhe nuk ka dyshim se kjo do të jetë një temë e përsëritur në të ardhmen, jo vetëm për telefonat inteligjentë, por për të gjitha pajisjet elektronike të konsumit.”

AI është emri i lojës
Samsung Galaxy S24 Ultra është ngjarja kryesore për shumicën e entuziastëve të pajisjeve të teknologjisë – dhe, në pjesën më të madhe, nuk është shumë ndryshe nga pamja e Galaxy S23 Ultra.

Kjo për shkak se Samsung nuk po ndryshon shumë me harduerin. Ai ende vjen në të njëjtën madhësi si paraardhësi i tij – ekrani është 6.8 inç, i matur në mënyrë diagonale, megjithëse telefoni është më i sheshtë këtë herë. S23 Ultra kishte më shumë lakim në të.

Përmirësimi i madh në harduerin e jashtëm me këtë model është se ai është i veshur me titani, kështu që është shumë më i fortë se S23 Ultra.

Dallimi kryesor këtë herë është ajo që ka brenda: Samsung po shkon shumë në inteligjencën artificiale. Një fokus kryesor për Samsung, si prodhuesit e tjerë të telefonave inteligjentë, tani është tek AI “sipas kërkesës” – ose, aftësia për të kryer ngarkesat e punës së AI direkt në një pajisje, në vend të cloud.
Samsung tha se i ri i saj Galaxy S24 Ultra do të vijë me një sërë veçorish të reja të AI, shumë prej të cilave fuqizohen nga çipi i Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 për celular, i cili është përshtatur për pajisjet AI.

Ajo sinjalizon diçka në të cilën shumë prodhues të smartfonëve janë fokusuar kohët e fundit. Konsumatorët nuk po entuziazmohen nga përmirësimet e reja të smartfonëve sa dikur. Kështu që prodhuesit e telefonave u është dashur të vijnë me ide për të tërhequr sërish vëmendjen e njerëzve dhe për të rritur eksitimin në treg.
Një veçori që ngarkon Samsung në gamën e Galaxy S24 është aftësia për të rrethuar vendndodhjet ose artikujt ku një përdorues po e drejton kamerën e tij, ose në një foto që ka bërë, dhe më pas të kërkojë rezultatet se cilat janë ato gjëra.

Kështu, për shembull, nëse shihni një pikë referimi ose një këpucë që dëshironi të blini, mund të bëni një rreth rreth atij objekti dhe më pas AI ju shfaq rezultatet e duhura në Google.

Një veçori tjetër e mbrojtur nga Samsung është aftësia për të përdorur AI për të modifikuar fotot. Kështu që përdoruesit mund të modifikojnë reflektimet nga fotografitë që kanë bërë, për shembull nëse keni bërë një foto të vetes përpara një dritareje. Ose mund të lëvizni një person nga njëra anë e dhomës në tjetrën duke e tërhequr zvarrë nga e majta në të djathtë.

Samsung gjithashtu shfaqi veçoritë e transkriptimit të drejtpërdrejtë me telefonat inteligjentë më të fundit.

Për shembull, kur telefonon dikë që flet në frëngjisht, një përdorues mund të nxjerrë një transkriptim që po i transmetohet në kohë reale. Ju gjithashtu mund të regjistroni një bisedë midis dy personave dhe ta transkriptoni atë, ndërsa AI i cakton një etiketë secilit person që flet, ngjashëm me produktet e transkriptimit si Otter AI.

Paolo Pescatore, PP Foresight, i tha CNBC se Samsung “duhet të përqendrojë përpjekjet e saj në ruajtjen e bazës së saj kryesore besnike premium”.

“Me siguri [Samsung] ka bërë më shumë se sa duhet me veçoritë e reja të mundësuara nga platforma e tij e inteligjencës artificiale,” tha Pescatoer. “Ky mund të jetë potencialisht fillimi i një epoke të re për smartfonët që përfaqëson një super cikël kyç për Samsung.”

“Me këtë në mendje, Samsung do të duhet të joshë përdoruesit me një sërë ofertash konkurrente që i përshtaten të gjithëve; kjo përfshin pronarët më të vjetër të Samsung, të cilët në mënyrë të pashmangshme do të kërkojnë një përmirësim shumë të nevojshëm.”

Shenja e ujit të AI
Një tjetër gjë për të cilën Samsung duhet të mendonte është se çfarë kuptimi kanë veçoritë e tij të AI për gjëra të tilla si privatësia dhe shkelja e të drejtave të autorit.

Viti i kaluar ka parë shembuj të panumërt të njerëzve që përdorin AI për të krijuar imazhe dhe media të tjera kreative dhe për t’i kaluar ato si punë të tyre – edhe kur, në disa raste, është derivuar nga ose madje duket identike me punën e artistëve.

Pra, kur një përdorues i Galaxy S24 përdor AI për të modifikuar një foto, Samsung do të mbajë një regjistër të asaj që është ndryshuar me AI dhe do ta ruajë atë në metadata. Do të ketë gjithashtu një ikonë në këndin e poshtëm majtas për të treguar se imazhi është redaktuar duke përdorur AI, si një filigran.

Në konferencën e Samsung në King’s Cross, disa analistë dhe reporterë ishin në gjendje ta prenë këtë ikonë vetëm duke përdorur veçorinë e prerjes brenda aplikacionit të Samsung – megjithëse ikona ruhet ende në meta të dhëna.

“Manipulimi i imazheve dhe videove të fuqizuara nga AI ngre disa pyetje etike, veçanërisht duke pasur parasysh vëmendjen e fundit të medias rreth përmbajtjes së thellë false,” tha Wood për CNBC. “Shtimi i një filigrani dhe i meta të dhënave të përditësuara për përmbajtjen e ndryshuar është një hap konstruktiv nga Samsung dhe jam i sigurt se të tjerët do ta ndjekin.”

“Suksesi i veçorive të bazuara në AI të Samsung do të varet kryesisht nga aftësia e Samsung për të rritur ndërgjegjësimin dhe angazhimin e konsumatorëve përmes marketingut të tij për portofolin Galaxy S24,” shtoi ai. “Suksesi do të kërkojë komunikim të qartë të përfitimeve dhe zgjerim të vazhdueshëm të rasteve të përdorimit.”