10 Vende që janë të ndaluara ti vizitoni

Ja disa nga vëndet që janë të ndaluara rreptësisht për tu vizituar nga turistet, madje në disa nga ato edhe në qoftë se afrohesh afër tyre mund të përfundosh i prangosur.

Kasaforta globale e farave të Svalbard (Norvegji)

Është një vend sikur ka emrin: një kasafortë reale farërash, një strukturë magazinimi afatgjatë, e ndërtuar për t’i qëndruar provës së kohës – dhe sfidës së fatkeqësive natyrore ose të shkaktuara nga njeriu. Kasaforta e farave përfaqëson koleksionin më të madh në botë të diversitetit të të korrave, sipas faqes së saj të internetit. Ju mund të bëni një turne të realitetit virtual, por nuk do t’ju lejohet ta vizitoni fizikisht. Nëse nuk jeni studiues, sigurisht.

Ishulli Sentinel i Veriut (në Ishujt Andaman)

Ky është ndoshta vendi më i frikshëm në listën tonë, dhe për arsye të mirë.

Vitet e fundit, një bloger aventurier amerikan dhe misionar ungjillor 26-vjeçar u vra në ishull nga fisi i izoluar që e quan këtë vend shtëpi.

Thellë në Oqeanin Indian ndodhet ishulli verior Sentinel, ku një fis indigjen ka jetuar për rreth 60,000 vjet i vetmuar në të. Sipas raporteve të publikuara, banorët e ishullit gjuanin me shigjeta ose gjuanin gurë në avionët që fluturonin ulët, dhe më pas në vitin 2006, dy peshkatarë të paligjshëm u vranë gjithashtu nga banoret me t’u afruar shumë pranë brigjeve të tyre.

Qeveria e Indisë ka hequr dorë nga kontaktet me njerëzit atje dhe zyrtarët vendosën një ndalim për vizitorët. Në fakt, është e paligjshme të shkosh brenda tre miljeve nga ishulli.

Bohemian Grove, Kaliforni

Disa nga njerëzit më të pasur, më të famshëm dhe më të fuqishëm në botë, duke përfshirë liderë biznesi, ish-presidentë dhe muzikantë, mblidhen ne nje magazine për nje ngjarje që thuhet se përfshijnë dehjen, dhe shfrenimin e pjesmarresve në festë. Marrëveshjet e biznesit duhet të lihen jashtë, sipas Washington Post. Vendi i kampit prej 2700 hektarësh ndodhet në Monte Rio, i cili nuk është shumë larg nga San Francisko. Mbledhjet janë goxha historike, pasi filluan në 1872, raporton Vanity Fair. Dhe nëse përpiqeni të paraqiteni i paftuar, ka shumë të ngjarë që të arrestoheni për shkelje.

Zona 51, Nevada

Të gjithë kanë dëgjuar për Zonën 51 deri më tani. Nëse provoni ta vizitoni, ose do të të kap FBI, CIA ose alienët. Zona 51, e vendosur në shkretëtirën e largët të Nevadës, në fakt nuk shfaqet në asnjë hartë publike të qeverisë amerikane, megjithëse mund t’i shihni ndërtesat në imazhet satelitore, sipas history.com.

Teoricienët e konspiracionit kanë spekuluar prej kohësh se qeveria përdor Zonën 51 për të eksperimentuar me jashtëtokësorët dhe anijet e tyre kozmike. Gjatë gjithë viteve, CIA, Forcat Ajrore të SHBA-së dhe një kompani e hapësirës ajrore kanë përdorur gjithashtu Zonën 51 si një terren për fluturimet testuese të avionëve eksperimentalë. Pavarësisht se çfarë, është e sigurt të thuhet se ky kompleks ka të ngjarë të ruajë gjithmonë atë ajër të misterit.

“Ishulli i gjarpërinjve” – Brazil

çfarë mund të shkojë keq?

Ky vend është shtëpia e mijëra nepërkave kokë artë, një gjarpër veçanërisht i keq dhe vdekjeprurës. Qeveria braziliane nuk lejon vizitat ne kete ishull, përveç nëse jeni një shkencëtar që dëshiron të studiojë vendin, i cili është i ngjashëm me situatën në Kasafortën e Farave.

Shpellat Lascaux (Francë)

Shpella origjinale ishte e hapur për publikun deri në vitin 1963. Por ja çfarë ndodhi: sipas raporteve të publikuara, Lascaux tërhiqte rreth 1500 vizitorë në ditë dhe dioksidi i karbonit në frymën e njeriut filloi të dëmtonte me shpejtësi pikturat e famshme të shpellës paleolitike.

Sot, Lascaux origjinali është i mbyllur dhe mbetet nën mbikëqyrje të autoriteteve, për të ruajtur vendin. Aty nuk lejohet që askush ta vizitojë më këtë vënd, por mund të shikoni një shpellë kopje.

Surtsey (një ishull islandez)

Ky ishull i vogël vullkanik u krijua gjatë një shpërthimi të madh vullkanik në oqean në vitin 1963.

Histori fantastike: Një person që lundronte në jug të Islandës vuri re një shtëllunge tymi të errët që ngrihej nga sipërfaqja e detit. Kapiteni i anijes mendoi se ishte një varkë në flakë dhe u kthye për të kontrolluar. Por dyshja gjetën një ishull në proces të formimit, sipas faqes së internetit Earth Sky. Ky ishull nuk lejohet të vizohet, sepse shkencëtarët po e studiojnë ate për të provuar se si mund të bëhet një habitat.

Kapela e Tabelës (Etiopi)

Kjo kishëz supozohet se mban Arkën e Besëlidhjes dhe vetëm kujdestari i Arkës lejohet të hyjë. Pra ja ku e keni.

Niihau – Havai.
Niihau është quajtur “ishulli i ndaluar” i Havait, sepse prej vitesh askush nuk lejohej ta vizitonte. Tani, kjo është gjysmë e vërtetë. Ju mund të bëni një turne me helikopter në Niihau, i cili përfshin një vizitë në plazhet e izoluara të ishullit, për atë që ia vlen. Arsyeja kryesore që nuk mund ta vizitoni? Niihau ka qenë në pronësi private të së njëjtës familje që nga viti 1864.

Poveglia (Itali)

Poveglia, një ishull i vogël që ndodhet midis Venecias dhe Lidos, supozohet se është i përhumbur dhe qeveria lokale i ka ndaluar vizitorët, sepse dikur kishte një spital psikatrik i cili dyshohet se përdorej për të torturuar pacientët.

“Sot, i gjithë ishulli është i braktisur; vendasve dhe turistëve u ndalohet të vizitojnë. “Në vitet e fundit, ekipet italiane të ndërtimit u përpoqën të restauronin ndërtesën e ish-spitalit, por papritmas ndaluan pa shpjegime, duke i lënë vendasit të spekulonin se ata ishin përzënë nga forcat e errëta të ishullit.”