Fakte të frikshme që nuk i keni ditur

Thuhet se dija është fuqi, por ka ende shumë gjëra të panjohura. Nga veçoritë më të çuditshme të kafshëve deri tek gjërat më rrëqethëse, ne kete video janë disa fakte rrëqethëse nëse jeni mjaft të guximshëm mund ti shikoni.

“Ishulli i Kukullave” është një nga vendet më të përhumbura në botë.
Ky ishull i vogël në jug të Mexico City është një vend i frikshëm. Të vendosura dhe të gozhduara në pemët e ishullit janë kukulla të vogla që thuhet se strehohen nga shpirti i një vajze të vogël. Sipas legjendës, kujdestari i ishullit gjeti një vajzë që u mbyt në rrethana misterioze. Kujdestari zbuloi një kukull që notonte në ujë, të cilën e vari në një pemë për të qetësuar shpirtin e vajzës së mbytur.

Udhëtimi i famshëm i Piratëve të Karaibeve në Disneyland përdorte skelete të vërtetë.
Inxhinierët nga Disney hodhën një vështrim në skeletet e rreme që u sollën fillimisht dhe menduan se nuk ishin te frikshem mjaftueshem. Kjo për shkak se protezat në vitet 1960 nuk ishin aq reale sa janë tani. Për të ofruar një përvojë më autentike, inxhinierët e Disney kërkuan ndihmën e departamentit të anatomisë së Universitetit të Kalifornisë në Los Anxhelos për skelete të vërteta.

Gradualisht, ata i zëvendësuan këto skelete të vërteta me të rreme, por shumë besojnë se skelete të vërtetë mbeten atraksion. Sido që të jetë, ky fakt rrëqethës për udhëtimin me Piratët e Karaibeve është sa magjepsës aq edhe i frikshëm.

“A Nightmare on Elm Street” i Wes Craven bazohet në një histori reale.
Regjisori Craven zbuloi se frymëzimi për filmin ikonik slasher erdhi nga një histori që ai lexoi nga LA Times: një djalë kishte ankthe shqetësuese dhe nuk flinte për ditë të tëra nga frika. Po atë natë ai vdiq në gjumë nga rraskapitja, por jo para se të bërtiste për ndihmë në mes të natës për shkak të maktheve të tij.

Deri më tani, shkencëtarët kanë qenë në gjendje të eksplorojne më pak se 10% të oqeanit.
Oqeani përbën mbi 70% të sipërfaqes së Tokës, dhe me vetëm më pak se 10% të saj te ekspoluar, shumë besojnë se oqeani është shtëpia e disa prej krijesave më të frikshme të gjalla. Teknologjia e sotme vazhdon të përparojë, por nivelet e thella të oqeanit ende e bëjnë të vështirë eksplorimin e mëtejshëm. Ajo që është e qartë është se deri tani, e panjohura vazhdon të na trembë shumë prej nesh.

Më shumë se 150 kufoma gjenden malin Everest.
Shumë fakte rrëqethëse dhe histori tmerri rrethojnë malin më të lartë në botë, por një nga faktet më të tmerrshme për malin Everest është se trupat e mbi 150 alpinistëve të vdekur mbeten në mal, të varrosur nën dëborë të thellë.

Ishulli më i përhumbur në botë është Poveglia, Itali.
Në shekullin e 18-të, autoritetet karantinuan pacientët me murtajë në ishullin Poveglia. Të prekurit nga murtaja, së bashku me individë të tjerë të sëmurë, u lanë të vdisnin në këtë ishull. Ata më vonë e kthyen këtë zonë në një spital psikiatrik, i cili u mbyll në vitin 1968. Çfarëdo faktesh të tjera rrëqethëse për këtë ishull mbeten të fshehura pasi Poveglia është e ndaluar për vizitorët.

Rreth 50 vrasës serialë janë të lirë në Shtetet e Bashkuara.
Ky numër është sipas FBI-së. Megjithatë duke përfshirë arkivistin e vrasjeve Thomas Hargrove, spekulojnë se rreth 3,000 deri në 4,000 vrasës serialë mbeten aktivë në vend.

Është e zakonshme që fëmijët të dëgjojnë “zëra”.
Me sa duket, prindërit nuk duhet të shqetësohen nëse fëmijët e tyre mund të dëgjojnë zëra. Rreth 8% e fëmijëve e bëjnë këtë gjë që është po aq e zakonshme sa të kesh astmë ose disleksi. Të dëgjosh zëra është padyshim rrëqethëse, por të paktën është krejtësisht normale.

Shtrati juaj mund të ketë deri në 10 milionë marimanga te pluhurit.
Marimangat e pluhurit i duan shtretërit e ngrohtë dhe qelizat e vdekura të lëkurës. Kjo e bën shtratin tuaj një shtëpi ideale për ta. Ato janë mikroskopike dhe shumohen deri në mijëra ose miliona. Nëse ka një mësim për të nxjerrë nga ky fakt rrëqethës, atëherë është larja e qarqafeve rregullisht!

Një person djersitet rreth 1 filxhan në ditë.
Kjo do të thotë që shtrati juaj thith rreth 26 litra djersë çdo vit. Ky është një tjetër fakt rrëqethës që ju kujton të lani çarçafët sa më shpesh të jetë e mundur.

Prosopagnosia” është paaftësia për të njohur fytyrat.
Traumat e trurit mund të shkaktojë prosopagnosti ose verbëri të fytyrës. Ata me kete semundje do t’i shohin anëtarët e familjes si të huaj. Ata madje mund të mos jenë në gjendje të njohin fytyrën e tyre, gjë që është një fakt i frikshëm i shkencës.

Zoroastrianët i lënë të vdekurit e tyre në kulla të veçanta për t’u ngrënë nga shkaba.
Ndërsa disa mund ta shohin atë rrëqethëse, është thjesht traditë për Zoroastrianët. Praktika e tyre funerale përfshin lënien e të vdekurve në majë të kullave të quajtura “dakhma”. Zoroastrianët besojnë se toka, uji, ajri dhe zjarri janë të gjitha të shenjta, dhe kështu varrosja ose djegja e të vdekurve do të përhapte papastërti në këto elemente. Lënia e të vdekurve të tyre të ekspozuar ndaj elementeve mund të tmerrojë disa, por kjo është një shenjë respekti për ndjekësit e tyre.

Priftërinjtë Aztek besonin se lotët e fëmijëve mund të ndalonin thatësirat.
Ndjekësit Aztek besonin në fuqinë e sakrificës njerëzore dhe shumë nga ritualet e tyre përfshinin sakrifikimin e grave dhe fëmijëve për t’i shërbyer perëndisë së tyre të diellit. Kur përjetuan thatësirë, priftërinjtë Aztek sakrifikuan fëmijë sepse besonin se lotët e tyre mund të thërrisnin shiun.

“Bibla e Djallit” ekziston dhe është një kontratë midis një murgu dhe Satanit.
I njohur gjithashtu si Codex Gigas, “Bibla e Djallit” është dorëshkrimi më i madh latin i njohur në botë. Ai përmban një portret në faqe të plotë të Satanait. Njerëzit besojnë se dorëshkrimi përmban kontratën e një murgu që ia shiti shpirtin Satanait në shekullin e 13-të për t’i shpëtuar ekzekutimit.

Zbukurimet e bëra nga kockat e njeriut zbukurojnë brendësinë e osuarisë së Sedlekit.
Nëse mbetjet njerëzore ju tmerrojnë, atëherë ndoshta nuk duhet ta përfshini këtë kishë katolike romake në itinerarin tuaj kur vizitoni Republikën Çeke. “Kisha e Kockave” përmban eshtrat e rreth 40,000 njerëzve të ndryshëm. Këto kocka janë të gjitha të rregulluara në forma të ndryshme, të tilla si kurora, altarë, madje edhe një llambadar.

Copezat e pluhurit që shihni ndoshta nuk janë pluhur, por qeliza të vdekura të lëkurës.
Kjo do të thotë që ajri që thithni përmban gjithashtu qeliza të vdekura të lëkurës. Në fakt, 15% e asaj që merrni frymë gjatë një udhëtimi me tren është me shumë mundësi qelizat e vdekura të lëkurës së pasagjerëve, duke përfshirë edhe veten tuaj.

Një person do të heqë rreth 40 kilogramë lëkurë gjate gjithe jetes.
Ashtu si gjarpërinjtë, njerëzit gjithashtu heqin lëkurën e tyre, por me një ritëm shumë më të ngadaltë. E akumuluar, megjithatë, lëkura e rene do të arrijë në pothuajse gjysmën e peshës mesatare të trupit.

Muzeu Vent Haven strehon kukulla ventrilokuistë të vjetra.
Kukullat Ventrilokuist mund të jenë mjaft rrëqethëse dhe një muze i mbushur me qindra kukulla te tilla ka të ngjarë të jetë një destinacion filmash horror për shumë njerëz. Në Fort Mitchell, Kentaki, Muzeu Vent Haven strehon mbi 900 kukulla ventrilokuiste dhe pjesë të tjera të ngjashme, si fotografi dhe kopje.

Muzeu i Shpirtrave të Purgatorit shfaq dokumente të nënshkruara nga shpirtra të përhumbur në purgator.
Muzeu i Shpirtrave të Purgatorit është një muze i vogël në Romë, Itali. Koleksioni i tyre shfaq disa dokumente dhe foto me gjurmë duarsh që ata pretendojnë se janë nga të vdekurit ose shpirtra të mbërthyer në Purgator.

Mjekët e shekullit të 18-të besonin se gjakderdhja ishte e nevojshme për të “balancuar” shëndetin e dikujt.
Ka shumë fakte rrëqethëse rreth mjekësisë, dhe një prej tyre është se në vitet 1800, mjekët i prisnin venat e një pacienti për t’i kulluar një sasi të caktuar gjaku. Ata besonin se njerëzit mund të grumbullonin shumë gjak dhe për këtë arsye duhej ta dherdhin atë shtesë për një shëndet të mirë.

Gratë në shekullin e 18-të përdornin plumbin si grim.
Mbretëresha Elizabeth I përdori ceruse veneciane për të lyer fytyrën e saj me pigment të bardhë. Ky grim përmban uthull, ujë dhe plumb të bardhë, i cili ishte pigmenti që i dha ngjyrën përzierjes. “Nëse shikimi mund të vrasë” bëhet realitet përmes këtij fakti rrëqethës, pasi ekspozimi ndaj plumbit mund të shkaktojë helmim dhe vdekje.

Pallatet dhe gjykatat moskovite kishin këmbe gudulises profesionistë.
Një fakt rrëqethës dhe i çuditshëm për Katerinën e Madhe është se ajo ishte një fanse e madhe e gudulisjes së këmbëve. Shumë nga gjykatat e saj ishin të mbushura me gudulisës. Besohet se ata shpesh punësonin eunukë dhe gra, sepse kjo i ndihmonte ata të eksitoheshin më shumë.

Perandori Neron përfitoi nga urina njerëzore.
Mund të themi shumë për tiranin romak, por një fakt rrëqethës për të është se perandori Neron vendosi një taksë për urinën, duke u ngarkuar tregtarët ta shisnin ate. Kjo për shkak se urina njerëzore ishte një produkt i vlefshëm dhe i dobishëm në Romën e Lashtë.

Djepi i Judës ishte një mjet torture ku viktima detyrohej të ulej në një gozhdë.
Evropa mesjetare nuk kishte mungesë të pajisjeve të torturës. Për djepin e Judës, gjymtyrët e viktimës ishin të lidhura me litarë ndërsa uleshin në një pajisje druri në formë piramide derisa të depërtonte në anusin ose vaginën e tyre. Ky fakt i tmerrshëm nuk ndalet me kaq pasi ndonjëherë, operatorët shtonin pesha në këmbët e viktimës për të rritur dhimbjen.

Gjatë mumifikimit, egjiptianët e lashtë heqin trurin përmes njërës prej vrimave të hundës. Egjiptianët e lashtë njiheshin se fusnin një grep hekuri përmes vrimës së hundës së kufomës për të nxjerrë pjesë të trurit që më pas do t’i vendosnin në një kavanoz.

Filxhani juaj i kafesë ndoshta ka lëndë fekale mbi të.
Fakti më rrëqethës për kafene tuaj mund të gjendet në kuzhinë: shkencëtarët kanë zbuluar se 90% e filxhanëve të kafesë janë të mbuluara me mikrobe. Fajtori? Sfungjerë të përbashkët kuzhine. Ata bënë që 20% e këtyre filxhanëve të kafesë të rezultojnë pozitive për E. coli.

Mjekët trajtuan “histerinë” përmes një “masazhi të gishtit të legenit”.
Në fillim të shekullit të 20-të, mjekët stimulonin manualisht organet gjenitale të grave derisa ato të arrinin orgazëm. Ata e quajtën këtë “paroksizëm histerik” dhe besonin se kjo mund të kuronte lloje të ndryshme të histerisë femërore.

Besohet se ekziston një radio stacion i përhumbur nga Rusia.
UVB-76 transmeton zhurma statike dhe herë pas here merr transmetime ruse, por askush nuk e di se nga transmeton ky stacion radio me frekuencë të ulët. Bëhet edhe më rrëqethëse kur mëson se transmetohet që nga viti 1982.

Bretkosa e artë helmuese ka mjaftueshëm helm për të vrarë 10 deri në 15 njerëz.
Bretkosa helmuese e artë jeton në bregun e Paqësorit të Kolumbisë. Me lëkurën e verdhë të ndritshme dhe përmasat e vogla, pamja e bretkosës helmuese të artë është mashtruese, sepse lëkura e saj është e veshur me helm vdekjeprurës të quajtur toksina alkaloid. Një miligram i këtij helmi mund të vrasë rreth 10 deri në 15 njerëz.

Disa peshq kanë dhëmbë të ngjashëm me njeriun.
Peshqit kanë pjesën e tyre të drejtë të fakteve të tmerrshme, por peshqit Pacu nga Amerika e Jugut mund të jenë më rrëqethësit për disa vetëm për shkak të dhëmbëve të tyre. Pavarësisht se janë të lidhur me piranhat, peshqit Pacu kanë dhëmbë të drejtë katrorë që duken njësoj si tanët. Peshqit Pacu përdorin dhëmballët e tyre për të çarë arrat dhe për të përtypur bimë.

Marimanga mikroskopike jetojnë në qerpikët tanë.
Një fakt rrëqethës që mund të ndryshojë mënyrën se si i perceptoni sytë tuaj është ekzistenca e marimangave të vogla që ushqehen me qelizat e vdekura të lëkurës rreth qerpikëve dhe qepallave tona. Të gjithë i kanë ato, por është problem nëse arrijnë në një numër të madh. Nëse vëreni ndonjë kruajtje, rrumbullakosje ose skuqje rreth syve tuaj, merrni parasysh të konsultoheni me mjekun tuaj për trajtimin e marimangave të qerpikëve.

Pickimi e grerëzave gjigante japoneze është aq e dhimbshme sa media i quan “grerëza vrasëse”.
Grerëza gjigante japoneze ose gjiganti aziatik është grerëza më e madhe në botë. Ndërsa një pickim i vetëm nuk është vdekjeprurës, por është më i dhimbshëm se pickimi i çdo insekti tjetër në botë – jo se një pickim i vetëm nuk është i tmerrshëm. Një pickim i vetëm mund të çojë në dështim të veshkave dhe të lërë shenja në lëkurën tuaj.

Ameba që ha trurin ekziston dhe ato jetojnë në ujërat tona.
Naegleria fowleri ose ameba që ha trurin jeton në liqene të ngrohta, lumenj dhe pishina të patrajtuara. Një tjetër fakt rrëqethës rreth tyre? Kjo amebë që ha trurin hyn në trup përmes hundës dhe më pas udhëton prej andej në tru, ku ushqehet me inde. Mbi 97% e rasteve të infeksionit janë fatale.

Tenjat e vampirëve janë të vërteta.
Këto nuk janë mushkonja, por mola të vërteta që ushqehen me gjakun e njeriut. Për ta shtuar këtë fakt rrëqethës, këto tenja vampirësh mund të ngjiten në lëkurë dhe të thithin gjakun e njeriut për gati një orë.

Pagjumësia fatale familjare e bën të pamundur që dikush të flejë për muaj të tërë.
Një nga faktet më rrëqethëse që shumë njerëz mund të mos e dinë është se disa njerëz trashëgojnë një sëmundje të rrallë gjenetike të quajtur pagjumësia familjare fatale (FFI). FFI e bën të pamundur që dikush të bjerë ose të qëndrojë në gjumë për një kohë të gjatë. Për shkak se kjo mund të zgjasë me muaj, pagjumësia e bën një individ të ndihet aq i rraskapitur saqë ai vuan nga presioni i lartë i gjakut, humbja e peshës dhe rraskapitja e rëndë derisa dikush përfundimisht i dorëzohet vdekjes.

Gabimet mjekësore shkaktojnë rreth 250,000 vdekje çdo vit.
Një fakt i trishtuar dhe tmerrues është se gabimet mjekësore janë shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara. Një diagnozë e gabuar, vonesa në terapi dhe keqmenaxhimi i një gjendjeje janë të gjitha gabime mjekësore që kanë kushtuar jetë. Megjithatë, ajo që mund të jetë më e tmerrshme për këtë është se të gjitha këto shihen si vdekje të parandalueshme.

Sindroma e bllokuar është një gjendje e frikshme ku jeni të vetëdijshëm ndërsa jeni në koma.
Të jesh i paaftë të flasësh është një gjë, por papritmas të mos jesh në gjendje të flasësh dhe të lëvizësh është krejtësisht e frikshme. Kjo ndodh ne sindromën e bllokimit (LIS) ose pseudokomën. Një pacient me sindromën locked-in është “i mbyllur” në një gjendje kome: ndërsa janë të vetëdijshëm, trupi i tyre është plotësisht i paralizuar. Në këtë gjendje, ata mund të lëvizin vetëm sytë. Mendoni si e kundërta e paralizës së gjumit, por po aq rrëqethëse.

Disa pemë mund të rriten brenda mushkërive.
Në Rusi, mjekët i bënë një operacion një burri të quajtur Artyom Sidorkin, duke dyshuar se ai kishte një tumor kanceroz në mushkëri. Në vend të një tumori, ata gjetën një degë bredhi 5 cm në mushkëri. Mjekët besojnë se ai gëlltiti aksidentalisht një syth bredhi i cili më vonë u rrit në një degë.

Një rast i ngjashëm ndodhi në Massachusetts kur Ron Sveden vuajti nga një kolaps i mushkërive. Pasi familja e tij e dërgoi Svedenin me urgjencë në spital, mjekët e tij gjetën një bimë bizele në mushkëri. Disave mund ta shohin këtë rrëqethëse apo edhe magjepsëse, por Sveden e pa atë qesharake teksa hante bizele gjatë vaktit të tij të parë pas operacionit.

Mjekët përdornin dhëmbët e njerëzve të vdekur për të bërë proteza.
Dhëmbët e rremë nuk ishin shpikur ende në vitet 1800, kështu që dentistët duhej të përdornin protezat nga dhëmbët e vërtetë. Ata i quajtën këto proteza “dhëmbët e Waterloo” sepse dentistët i ndanë këta dhëmbë nga ata që vdiqën në luftë. Ky është një fakt i frikshëm nga historia e protezave.

“Mbrojtja në gjumë” është përdorur për të liruar të pandehurit për vrasje.
Këtu është një nga faktet më rrëqethëse rreth gjumit: ju mund të vrisni dikë edhe kur nuk jeni plotësisht të vetëdijshëm. Që nga vitet 1800, avokatët kanë përdorur “mbrojtjen e ecjes në gjumë” sepse besojnë se klientët e tyre e kanë kryer aktin imoral ndërsa ishin në gjumë ose në një gjendje si ëndërr.

1 në 50 njerëz në Shtetet e Bashkuara ka një aneurizëm të trurit të pandërprerë.
Kjo është rreth 6.5 milionë njerëz me aneurizma të trurit që mund të çahen në çdo moment. Një tjetër fakt tmerrues për aneurizmat e trurit është se ajo është fatale në 50% të rasteve, ku 15% e vdekjeve ndodhin para se viktima të arrijë në spital.