I shpetoi jeten nga mbytja e ri-takon pas 19 vitesh

Nëse nuk do ishte ky polic nga Ohio i Shteteve të Bashkuara të Amerikës,
Christopher Jones sot nuk do të ishte gjallë.

Kjo eshte historia e pabesueshme por edhe shume emocionuese e nje djaloshi dhe oficeri qe ka ndodhur ne Shba, shikojeni videon deri ne fund si dhe mos harroni te beni subscribe per videot e reja.

Christopher Jones hyri në Akademinë e Policisë Columbus dhe i ra ne shpatull një oficeri te policise qe punonte aty.

Jones nuk e kishte harruar kurrë emrin e oficerit James Poole qe kur ishte 5 vjeç.

“A më kujton mua?” e pyeti djaloshi oficerin.

Poole i shtrëngoi dorën Jones dhe e pa me mirësjellje, por nuk e njohu. Djaloshi ja freskoi shpejt kujtesën oficerit.

“Rreth vitit 1997, ju nxorët një 5-vjeçar nga një pishinë dhe i shpëtuat jetën”, tha Jones.

Sapo oficerit ju kujtua historia ai u ngrit në këmbë dhe e perqafoj ate, një burrë 24-vjeçar që e kishte shpetuar shumë vite më parë.

Ribashkimi i në akademinë në West Side ndodhi pasi Jones pa një foto të postuar në faqen e Facebook-ut të Divizionit të Policisë Columbus. Në të, oficeri Poole po merrte pjesë në një mbledhje në shkollë në South Side.

Jones e dinte që një oficer i quajtur Poole i kishte shpëtuar jetën, kështu që ai komentoi ne postim, duke pyetur nëse mund të ishte i njëjti oficer.
Së shpejti, Jones, nga New Albany, u kontaktua nga Divizioni i Policisë për të organizuar një ribashkim të papritur me oficerin.

Ndërsa Poole ishte ulur në një divan në hollin e Akademisë së Policisë, gati me shënime për atë që ai mendonte se do të ishte një diskutim me median rreth rolit të tij si oficer ndërlidhës me komunitetin, Jones ishte jashtë në pritje për të hyrë dhe për të takuar oficerin.

Pasi Jones mbërriti, Poole e kuptoi shpejt se shënimet e tij nuk ishin të nevojshme dhe se ai ishte thirrur për një arsye tjetër.

“Nuk e kam menduar kurrë se diçka që do të bëja 19 vite me pare më vonë do të kthehej dhe dikush do të më falënderonte”, tha Poole, tashme 43 vjeç.

Ishte vera e vitit 1997, tha Jones, kur Poole e tërhoqi atë nga fundi i një pishine të Columbus. Në atë kohë, Poole ishte i ri si oficer, pasi ishte bashkuar Divizionit të Policisë vetëm një vit më parë. Jones nuk i mban mend të gjitha detajet, por ai e di se zemra i ishte ndalur dhe i thanë se kishte qenë nën ujë për 15 ose 20 minuta.
Të dy burrat shprethyen ne lot ndërsa kujtonin atë ditë dhe gjithçka që ka ndodhur në gati 20 vjet që nga ajo kohë.

Së bashku me te ishte dhe vajza 5-vjeçare e Jones, Aleah.
“Për shkakun tuaj, unë jam ende këtu,” i tha Jones Poole. “Për shkakun tuaj, kjo vajzë e vogël 5-vjeçare është këtu.” tha djaloshi me lot ne sy.

“Zbatimi i ligjit është padyshim një punë shpërblyese,”. “Ju jeni një shembull i përsosur i shpërblimit që ne marrim prej tij.” tha oficeri.

Jones, i cili punon për një fabrike betoni, tha se ai po përpiqej të bëhej oficer policie dhe se oficeri e ka frymezuar qe te behet i tille, ne menyre qe te shpetoje dhe ndihmoje njerezit cdo dite.

“Ai është pikërisht ai që unë dua të jem,” tha Jones.
Ngjarja ka ndodhur ne vitin 2016 ne Shba.