Qyteti ku njerëzit jetojnë nën tokë.

Në rrugën e gjatë drejt Australisë qendrore, ndërsa udhëtoni 848 kilometer në veri nga rrafshnaltat bregdetare të Adelaide, është një shpërndarje e piramidave enigmatike të rërës. Përreth tyre, peisazhi është krejtësisht i shkretë – një hapësirë e pafund pluhuri rozë me shkurre.

Përgjatë autostradës, shfaqen më shumë nga këto ndërtime misterioze – grumbuj dheu të zbehtë, të shpërndara si monumente të harruara prej kohësh. Herë pas here, ka një tub të bardhë që ngjitet nga toka pranë raporton faktedhekuriozitete.com

Këto janë shenjat e para të Coober Pedy, një qytet i minierave të opalit me një popullsi prej rreth 2,500 banore. Shumë nga majat e saj të vogla janë toka e mbeturinave nga dekadat e minierave, por ato janë gjithashtu dëshmi e një specialiteti tjetër lokal – të jetuarit në nëntokë.

Rreth 60% e popullsisë banon në shtëpi të ndërtuara në shkëmbinj ranor dhe të pasur me hekur. Në disa lagje, shenjat e vetme të banimit janë boshtet e ventilimit që ngjiten lart dhe dheu i tepërt që është hedhur pranë hyrjeve.

Kjo mënyrë jetese mund të duket e çuditshme. Por në një ditë vere, ku temperaturat shkojne deri ne 52 grade celcius keto shtepi jane te fresketa.

Këtë vit, strategjia duket më parashikuese se kurrë. Në korrik, qyteti i Chongquing, në Kinën jugperëndimore, iu drejtua hapjes së strehimoreve të sulmit ajror të ndërtuara gjatë Luftës së Dytë Botërore – mes bombardimeve në shkallë të gjerë nga Japonia – për të strehuar qytetarët nga një kërcënim shumë i ndryshëm: një varg 10-ditor i motit mbi 35 C ( 95F). Të tjerë janë tërhequr në restorantet nëntokësore “hotpot të shpellave”, të cilat janë të njohura në qytet. Ndërsa vala e nxehtë tre-mujore vazhdon në SHBA – me temperatura që as kaktusët nuk mund të përballojnë – dhe zjarret djegin zona të Evropës jugore, çfarë mund të mësojmë nga banorët e Coober Pedy?

Coober Pedy nuk është vendbanimi i parë në botë, madje as më i madhi, nëntokësor. Njerëzit kane jetuar nën tokë për të përballuar klimat sfiduese për mijëra vjet, nga paraardhësit njerëzorë që hodhën veglat e tyre në një shpellë të Afrikës së Jugut dy milionë vjet më parë, te Neandertalët që krijuan grumbuj të pashpjegueshëm stalagmitesh në një shpellë franceze gjatë një epoke akullnajash 176,000 vjet më parë. Edhe shimpanzetë janë vërejtur duke u freskuar në shpella, për t’i ndihmuar ata të përballen me nxehtësinë ekstreme të ditës në Senegalin juglindor.

Le te flasim per Kapadokian, një lagje e lashtë ne Turqine qendrore. Rajoni ndodhet në një pllajë të thatë dhe është i famshëm për gjeologjinë e tij mahnitëse, pothuajse si ne perralla, me një peisazh majash të skalitura, oxhaqe dhe maje shkëmbore, si një mbretëri në një përrallë. Por ajo që është në mesin e tyre është vërtet spektakolare.

Sipas gojedhenave, gjithçka filloi me zhdukjen e disa pulave. Në vitin 1963, një burrë po punonte në bodrumin e shtëpisë së tij kur shpendët e tij vazhdonin të zhdukeshin. Ai shpejt zbuloi se ato po zhdukeshin në një vrimë që ai kishte hapur aksidentalisht, dhe pasi hapi rrugën hyri brenda. Që andej, gjërat u bënë edhe më të çuditshme. Burri kishte zbuluar një vendkalim të fshehtë – një shteg të pjerrët nëntokësor që të çonte në një labirint me kamare dhe korridore të mëtejshme. Kjo ishte një nga shumë hyrjet në qytetin e humbur të Derinkuyu.

Derinkuyu është vetëm një nga qindra banesat e shpellave dhe disa qytete nëntokësore në zonë, dhe mendohet se është ndërtuar rreth shekullit të 8-të para Krishtit. Ai ishte vazhdimisht i banuar për mijera vite – me boshtet e veta të ventilimit, puset, stallat, kishat, magazinat dhe një rrjet të gjerë shtëpish nëntokësore – dhe u rrit si një strehë emergjente për deri në 20,000 njerëz, në rast pushtimi.

Ashtu si në Coober Pedy, jeta nëntokësore i ndihmoi banorët e rajonit të përballen me klimën kontinentale, e cila luhatet midis verës së nxehtë, e të thatë dhe dimrit të ftohtë e me dëborë – ndërsa jashtë, ndryshon nga shumë nën zero në mbi 30 grade celcius, nën tokë është gjithmonë 13 grade celcius.

Edhe tani, shpellat e krijuara nga njeriu në rajon janë të njohura për aftësitë e tyre ftohëse pasive – një teknikë ndërtimi që përfshin përdorimin e zgjedhjeve të projektimit në vend të energjisë për të reduktuar fitimin dhe humbjen e nxehtësisë. Sot, galeritë dhe pasazhet e lashta të Kapadokisë janë të mbushura me mijëra ton patate, limonë, lakra dhe produkte të tjera që përndryshe do të duhej të mbaheshin në frigorifer.

Një zgjidhje efektive

Më tej përgjatë rrugës për në Coober Pedy është qyteti kryesor. Në pamje të parë, mund të ngatërrohet me një vendbanim të zakonshëm në dalje – rrugët janë me pluhur rozë , ka restorante, bare, supermarkete dhe pika karburanti. Në një kreshtë me pamje nga e gjithë kjo është pema e vetme e qytetit, një skulpturë prej metali. Coober Pedy është çuditërisht bosh.

Por nën tokë, gjithçka leviz. Disa nga “gropat” e Coober Pedy-t, siç njihen, arrihen përmes atyre që duken si ndërtesa të vogla të zakonshme – ndërsa futesh brenda, kalimet e tyre nëntokësore zbulohen gradualisht, si të kalosh nëpër një gardërobë. Të tjerat janë më të dukshme, – në Riba’s, një kamping ku njerëzit mund të ngrenë tendat e tyre në kamare disa metra nën tokë, hyrja është një tunel i errët.

Në Coober Pedy, ndërtesat nëntokësore duhet të jenë të paktën 4 metra të thella, për të parandaluar shembjen e çatisë së tyre – dhe ne keto shtepi, është gjithmonë një temperaturë e butë 23 grade celcius. Ndërsa banorët mbitokë duhet të durojnë verat e nxehta dhe netët e ftohta të dimrit, shtëpitë nëntokësore mbeten në temperaturë perfekte të dhomës, 24 orë në ditë, gjatë gjithë vitit.

Përveç rehatisë, një avantazh kryesor i jetesës nëntokësore janë paratë. Coober Pedy gjeneron të gjithë energjinë e tij elektrike – 70% e së cilës mundësohet nga era dhe dielli – por përdorimi i ajrit të kondicionuar shpesh është tepër i shtrenjtë.

Nga ana tjetër, shumë shtëpi nëntokësore në Coober Pedy janë relativisht të përballueshme. Gjatë një ankandi të fundit, një shtëpi mesatare me tre dhoma gjumi u shit për rreth 40,000 dollarë Australian. Megjithëse shumë nga këto prona ishin jashtëzakonisht elementare ose kishin nevojë për rinovim, ka një hendek të madh midis këtyre vlerësimeve dhe atyre në qytetin më të afërt të madh, Adelaide, ku çmimi mesatar i shtëpisë është 700,000 dollarë Australian. Përfitimet e tjera përfshijnë zero insekte. – “Kur arrini te dera mizat kërcejnë nga shpina juaj, pasi ato nuk duan të vijnë në errësirë dhe ne të ftohtë.

Çuditërisht, stili i jetesës nëntokësore mund të sigurojë gjithashtu njëfarë mbrojtjeje kundër tërmeteve. Ne kemi pasur dy termete që kur kam jetuar këtu dhe nuk që jam trembur kurrë, shprehet 1 banor.

Një organizim ideal

Pyetja është, a mund t’i ndihmojnë shtëpitë nëntokësore njerëzit të përballen me efektet e ndryshimeve klimatike ne vende te tjera? Dhe pse nuk janë më të zakonshme?

Ka disa arsye pse bërja e gropave në Coober Pedy është unike praktike. I pari është shkëmbi – “Është shumë i butë, mund ta gërvishtësh me një thikë xhepi ose me thonj”, thotë Barry Lewis, i cili punon në qendrën e informacionit turistik.

Në vitet 1960 dhe 70, banorët e Coober Pedy zgjeruan shtëpitë e tyre në të njëjtën mënyrë që u krijuan minierat e opalit – duke përdorur eksplozivë, kazma dhe lopata. Disa nuk kërkonin shumë gërmime, me shumë vendas përdornin boshtet e braktisura të minierave si pikënisje. Sot ato shpesh gërmohen me pajisje tunelesh industriale. “Një makineri e mirë gerryese mund të gerryej rreth gjashtë meter kub shkëmb në orë, kështu që ju mund të bëni një gropë në më pak se një muaj,” shprehet nje inxhinier ndertimi ne ate zone.

Megjithatë, është ende e mundur të gërmohet me dorë – kështu që kur banorët kanë nevojë për më shumë hapësirë, ata ndonjëherë thjesht fillojnë të germojne. Dhe si një zonë e minierës së opalit, nuk është e padëgjuar që një projekt rinovimi të fitojë para. Një burrë zbuloi një perlë të madhe që dilte nga muri kur po instalonte një dush. Një hotel lokal zbuloi opale me vlerë 1.5 milion dollarë AU gjatë një zgjerimi te baneses.

Nga shumë banesa shkëmbore që kanë qenë të banuara nga njerëzit, shumica janë në zona të thata – nga kullat dhe muret e ndërtuara mbi shkëmbinjtë në Mesa Verde në Kolorado, të banuara për më shumë se 700 vjet nga populli stërgjyshër i Pueblo, deri te tempujt e përpunuar, varre dhe pallate të prera në gur ranor rozë në Petra, Jordani. Sot, një nga fshatrat e fundit të banuar të gdhendur në shkëmb në botë është Kandovan, në ultësirën e malit Sahand në Iran – një luginë e shpërndarë me shpella të çuditshme, me majë që janë zhytur në shtëpi, si një koloni tumash termitesh. Zona merr vetëm 11 milimeter reshje çdo muaj mesatarisht gjatë gjithë verës.

*///Nga ana tjetër, ndërtimi nën tokë në zona më të lagështa është jashtëzakonisht i ndërlikuar. Për të hidroizoluar tunelet origjinale nëntokësore të Londrës, të cilat u ndërtuan në shekullin e 19-të, secili prej tyre ishte i mbështjellë në disa shtresa tullash dhe një shtresë liberale bitumi (sot përdoren metoda më moderne). Por edhe me ato masa paraprake, ka ende raporte të rregullta të mykut të zi. E njëjta çështje shqetëson bodrumet, bunkerët dhe parkingjet e makinave në zonat me reshje të larta në të gjithë globin.

*//Ka dy arsye kryesore për këtë: mungesa e ajrosjes, e cila mund të lejojë që lagështia nga gatimi, dushi dhe frymëmarrja të kondensohet në muret e freskëta të një shpelle, dhe ujërat nëntokësore – nëse shtëpitë nëntokësore ndërtohen pranë shtratit të ujit.
Merrni Shpellat Hazan në Izrael, një rrjet kompleks strehësh nëntokësore të ndërtuara nga hebrenjtë që shmangnin persekutimin nga romakët në shekullin II pas Krishtit – i kompletuar me presa ulliri, kuzhina, salla, rezervuarë uji dhe një kolumbarium për ruajtjen e urnave funerare. Vetëm 66 m (217 ft) në shpellë, temperatura bie ndjeshëm në krahasim me jashtë, por lagështia gjithashtu kërcen nga vetëm 40% për të dyfishuar këtë nivel. Kjo mund të jetë pjesërisht për shkak se sistemi i shpellës është ndërtuar në shkëmb poroz në një zonë fushore – ku ka më shumë ujëra nëntokësore. Me kalime të ngushta dhe hyrje të kufizuara, ajo ka gjithashtu rrjedhje të dobët të ajrit.
Por në Coober Pedy, i cili ndodhet mbi 50 m (164 këmbë) gur ranor poroz, kushtet janë të thata edhe nën tokë. “Është shumë, shumë e thatë këtu,” thotë Wright. Boshtet e ventilimit shtohen për të siguruar një furnizim adekuat të oksigjenit dhe për të lejuar që lagështia nga aktivitetet e brendshme të largohet, megjithëse shpesh këto janë vetëm tuba të thjeshtë që ngjiten përmes tavanit.

Ka disa anë të tjera negative për këta bunkerë të qëndrueshëm ndaj valëve të nxehtësisë. Lewis aktualisht jeton mbi tokë në një park karvanesh, pasi shtëpia e tij nëntokësore – në të njëjtin vend – u shemb. “Nuk ndodh shumë shpesh,” thotë ai. “Ishte në terren të keq.” Gjithashtu nuk është e padëgjuar që banorët të trokasin aksidentalisht në shtëpinë e një fqinji.

Pavarësisht pengesës, Lewis-it i mungon jeta në gropë – dhe Wright do ta rekomandonte shumë atë për këdo që aktualisht vuan nga temperatura të larta të paarsyeshme. “Është e kotë kur e përjeton atë nxehtësi,” thotë ai.

Ndoshta së shpejti piramidat e veçanta të rërës së Coober Pedy do të fillojnë të shfaqen edhe në vende të tjera.