30 Vendet me fantazma qe nuk duhet ti vizitoni kurre.

Shumë njerëz flasin për fantazmat, si dhe dukuritë panoramale të ndryshme që kanë përjetuar. Shumë njerëz nuk besojnë tek gjëra të tilla pasi thonë se nuk janë aspak reale, por një fantazi e mëndjes së njerëzve që kanë kaluar trauma të ndryshme.

Por ka disa vënde në botë që të gjithë njrëzit janë të binur ka fantazma.

Disa nga këto vende janë të mbuluara me mister, me legjenda të përcjella në shekuj. Disa të tjera janë shumë më të reja, por janë ende të zhytur në të kaluarën e tyre tragjike.

Gjuetarët e fantazmave në të gjithë botën janë gjithmonë duke u përpjekur të kapin një paraqitje të shkurtër të një shpirti që endet në një korridor të përhumbur, të dëgjojnë zëra misterioz në një dhomë të zbrazët ose madje të ndjejnë një të dridhur ndërsa po hetojnë një korridor të errët. Për fat të mirë, ka shumë vende që thuhet se janë të përhumbura që janë të hapura për publikun apo edhe qëndrimin gjatë natës.

Rajnham Hall, Norfolk, Angli.

Kjo shtëpi në Angli mund të duket e mrekullueshme, por ka një të kaluar të shumë të errët. “Braun Lejdi”, e përfolur se ishte Zonja Dorothi Ualpole, u raportua të ishte një nga shfaqjet e Rajnham Hallit të kapur në film në edicionin e dhjetorit 1936 të Contry Life. Vizitorët mund të vizitojnë shtëpinë vetëm gjatë dites.

Povelia, Venecia, Italii.
Një udhëtim i shkurtër nga Venecia, ishulli i bukur Povelia dikur ishte një zonë karantine për njerëzit që vuanin nga murtaja. Përveç kësaj, ishulli u përdor si një spital psikiatrik në fillim të shekullit të 20. Gjuetarët e fantazmave pretendojnë se ky vend tani është një vatër e aktivitetit paranormal.

Bangarh Fort, Indii
Dyqind milje larg Delhit, kjo kështjellë e braktisur ndodhet në mes të shkretëtirës. Legjenda thotë se një magjistar hodhi një mallkim në zonë pasi u refuzua nga një princeshë vendase. Vizitorët mund të vizitojnë ende sot rrënojat mbresëlënëse të fortesës.

Ancient Ram Inn, – Anglii
Kjo bujtinë e shekullit të 12 është një nga më të vjetrat në botën perëndimore. Besohet se dikur ka qenë një varrezë pagane dhe tani është e përhumbur nga më shumë se 20 shpirtra, duke përfshirë fantazma fëmijësh dhe një murg. Udhëtarët e patrembur mund të rezervojnë një gjueti fantazmash në bujtinë me shpresën se do të përjetojnë vetë shpirtrat.

Port Artur, Australi
Ka shumë turne drithërues rreth Port Artur për të kënaqur gjuetarët e fantazmave të kësaj bote. Qyteti Tasmanian është i mbushur me raporte të aktivitetit paranormal, gjë që ka kuptim, duke pasur parasysh të kaluarën e tij rrëqethëse. Vendi fillimisht shërbeu si një koloni penale në shekullin e 19, ku të burgosurit u detyruan të duronin izolimin dhe shërbimet e detyrueshme të kishës për të korrigjuar sjelljen e keqe. Mendohet se më shumë se disa shpirtra e kanë të vështirë të pushojnë pas gjithë kësaj torture.

Dhe kuin meri, Long Beach, Kaliforni
Kjo anije e bukur oqeanike kaloi 30 vjet në det përpara se të ankorohej përgjithmonë në Long beach dhe të bëhej një atraksion turistik. Gjatë qëndrimit të saj, anija regjistroi më shumë se 50 vdekje, gjë që e bën reputacionin e saj si një anije e përhumbur edhe më të besueshme.

Burg Volfseg, Gjermani
Kjo kështjellë 800-vjeçare në komunën e Wolfseg, Gjermanii, me sa duket është e përhumbur nga një grua që tremb çdo vizitor që kalon. Ajo thuhet se është fantazma e Klara von Helstein, e cila thuhet se u vra nga burri i saj xheloz. Kështjella është e hapur për vizitorët gjatë fundjavave dhe festave nga maji deri në fillim të tetorit.

Shtëpia Lizi Borden, Fall River, Masaqutes
Ky divan dhe mëngjesi i supozuar i përhumbur është pamja e një vrasjeje të tmerrshme dhe shumë të publikuar. Edhe pse përfundimisht u shpall e pafajshme, Lizi Borden dyshohej se kishte vrarë babanë dhe njerkën e saj me një kapak në një shtëpi modeste në vitin 1892. Që atëherë, të ftuarit kanë raportuar të gjitha llojet e pamjeve të çuditshme në shtëpi. Për udhëtarët e guximshëm që duan të përjetojnë vetë vendbanimin famëkeq janë të disponueshme turne dhe qëndrime brenda natës.

Kaza Loma, Toronto, Kanada
E përfunduar në vitin 1914, kjo shtëpi e stilit gotik të Rilindjes është e mbushur me korridore dhe kalime sekrete. Histori të fantazmave janë pëshpëritur rreth pronës për dekada, dhe ju ende mund të bëni një turne në të sot. Shtëpia organizon disa ngjarje gjatë gjithë vitit, dhe ka dy restorante në terren në rast se keni më shumë frikë nga uria sesa nga fantazmat.

Qetau de Brisak, Francë
Kjo ndërtesë e lartë njihet si vendi ku u vra Sharlot de Briiz. Sipas legjendës, Sharlot, vajza e paligjshme e mbretit qarls i 7, u vra nga burri i saj pasi zbuloi se ajo kishte një lidhje. Vizitorët pretendojnë se kanë parë një “Zonjë të Gjelbër”, e quajtur e tillë për ngjyrën e veshjes së saj, duke bredhur nëpër sallon. Ju mund të vizitoni kështjellën madhështore për t’u përpjekur ta dalloni vetë, por sinqerisht, vetëm arkitektura mahnitëse ia vlen udhëtimin

.

Hoteli Stanli, Estes Park, Kolorado
Ky destinacion i famshëm Mali Roki njihet si një nga frymëzuesit për The Shining të Stiven King, por ka gjithashtu të kaluarën e tij drithëruese. Thuhet se anëtarët e stafit kanë hasur fantazma si shërbëtorja nga Dhoma 217, e cila dihet se ua paketon rrobat mysafirëve kur ata nuk po shohin. Hoteli tani ofron katër stile të ndryshme akomodimi dhe është një bazë e shkëlqyer për shtëpinë nëse doni të eksploroni Parkun Kombëtar ROKI MAUNTIN.

Fairmont Banff Springs, Kanada
Që kur u përfundua në vitin 1888, ky hotel është shoqëruar me aktivitet paranormal. Një nga legjendat më të famshme është “Nusja fantazmë”, një grua që thuhet se pret njerëzit në sallën e ballos së hotelit. Hoteli i përsosur me kartolina vazhdon të mirëpresë mysafirët në zemër të Parkut Kombëtar Banff.

Fari i Shën Augustinit, Shën Agustin, Florida
Ky far u bë famëkeq gjatë Luftës Civile kur drita u hoq për të prishur transportin e Unionit – vetëm një pjesë e historisë së gjatë dhe ndonjëherë tragjike të strukturës. Megjithatë, vizitorët kanë raportuar se kanë parë fantazmën e një rojtari fari, i cili është gjithmonë mjaft miqësor. Gjatë udhetimit tuaj të radhës për Shën Agustin, mund ta vizitoni gjatë ditës ose të bëni një turne fantazmë natën.

Një Nëse nga Toka, Dy Nëse nga Deti, Nju Jork
Ky institucion UEST VILAGJ është një thesar i qytetit të Nju Jorkut, por disa nga të ftuarit që e frekuentojnë mund të mos jenë plotësisht të kënaqur. Restoranti dikur ishte shtëpia e karrocave të Aaron Burr dhe përflitet se fantazma e tij ende ndjek vendin.

Kulla e Londrës, Angli
Shumë njerëz gjatë historisë kanë pretenduar Kullën e Londrës si vendin e tyre të fundit të pushimit. Kalaja famëkeqe ka qenë e zhytur në tragjedi për më shumë se 900 vjet dhe është shtëpia e shumë pamjeve fantazmë të mbretërve anglezë, duke përfshirë Anne Boleyn dhe Arbela Stuart, kushërira e Elizabetës së I-re. Kjo kullë është një domosdoshmëri për këdo që viziton Londrën, por gjuetarët e fantazmave do ta bëjnë këtë. gjithashtu duan të kujdesen për ndonjë shfaqje gjatë vizitës së tyre.

Teatri Dok Street, Charlston, Karolina e Jugut
Fillimisht e ndërtuar si hotel në 1809 dhe e kthyer në teatër në 1935, ky vend i lagjes franceze vazhdon të vërë në skenë muzikale dhe shfaqje edhe sot. Teatri gjithashtu ka pak tmerr që fshihet pas mureve të tij: klientët kanë pohuar se shohin fantazma gjatë shfaqjeve në skenë.

Tao Dan Park, Vietnam.
Mbi 24 hektarë kopshte e bëjnë Tao Dan Parkun të duket si një parajsë, por gjatë natës, vendasit kanë raportuar se hapësira merr një ndjenjë tjetër. Thashethemet thonë se fantazma e një të riu që u vra në një sulm ende endet në park, duke kërkuar dashurinë e tij të humbur.

Famulli i Vjetër, Borgvatnet, Suedi
Borgvatnet është një fshat i vogël në Suedinë veriore, i njohur për një nga shtëpitë më të përhumbura në vend – famullitarin e vjetër. Banorët e shtëpisë kanë raportuar pamje të shumta, duke përfshirë një zonjë në gri, si dhe tinguj të pashpjegueshëm dhe objekte lëvizëse. Shtëpia tani shërben si bujtinë dhe restorant.

Winchester Mystery House, San Hose, Kaliforni
Pas vdekjes së burrit të saj, manjatit të pushkëve William Wirt Winchester, Sarah Winchester porositi këtë labirint marramendës të një shtëpie në mënyrë që të qëndronte e sigurt nga shpirtrat hakmarrës të vrarë nga armët e burrit të saj. Shtëpia ka shtatë kate, 160 dhoma, 10000 xhama dhe 47 shkallë – disa prej të cilave nuk shkojnë askund. Ka disa turne në shtëpi në dispozicion, duke përfshirë një turne drithërues. “Ecja me shpirtërat”.

The Driskill, Austin, Teksas
Shumë personazhe të famshëm kanë qëndruar në këtë hotel të vjetër që nga viti 1886, por pak janë aq të famshëm sa fantazmat që ndjekin korridoret. Një nga tregimet më famëkeqe rreth pronës përfshin dy gra në muajin e mjaltit që u vranë në të njëjtën dhomë në një hark kohor prej 20 vitesh nga njëra-tjetra. Hoteli në qendër të qytetit Austin ende mirëpret mysafirë sot.

Kalaja Akershus, Norvegji
Kjo kështjellë mesjetare shërbeu si një kështjellë mbrojtëse për qytetin e Oslos dhe thuhet se është vendi më i përhumbur në Norvegji. Shikimet më të njohura përfshijnë një qen demon të quajtur Malkanisen, i cili thuhet se ruan portat e kështjellës, dhe fantazmën e një gruaje pa tipare fytyre. Është falas për të vizituar kështjellën, kështu që udhëtarët që ndjekin fantazmat do të duan patjetër ta vizitojnë atë kur të jenë në Oslo.

Kalaja e Shpresës së Mirë, Kepjp Taun, Afrika e Jugut
Kjo kështjellë gjigante fillimisht shërbeu si një stacion rimbushjeje për anijet në Kompaninë Hollandeze të Indisë Lindore. Disa nga fantazmat më të famshme që enden nëpër terren përfshijnë një burrë shtatlartë që shihet duke ecur nëpër mure dhe një “Zonjë Gri” që shihet duke qarë në salla. Vizitorët janë të mirëpritur të vizitojnë kështjellën dhe të mësojnë më shumë rreth historisë.

Katakombet e Parisit, Francë
Katakombet e Parisit janë vërtet drithëruese, me mbetjet e më shumë se gjashtë milionë njerëzve të vendosura në tunelet nëntokësore. Ju mund të vizitoni disa prej tuneleve sot, por kini kujdes, pasi ato nuk janë për ata që janë të dobët.

Kalaja e Edinburgut, Skoci
Kjo kështjellë e shekullit të 11 ka parë shumë veprime gjatë viteve. Janë raportuar shumë përvoja të ndryshme të frikshme, duke përfshirë muzikën e pashpjegueshme që bën jehonë nëpër salla. Disa të ftuar besojnë se muzika vjen nga fantazma e një piper që vdiq në kështjellë. Sigurohuni që të vizitoni kështjellën në udhëtimin tuaj të ardhshëm në kryeqytetin e Skocisë.

Qyteti i Ndaluar, Pekin, Kinë
Shumë njerëz nuk do të supozonin se Qyteti i Ndaluar, i vendosur në qendër të Pekinit modern, është i përhumbur, por gjuetarët e fantazmave që janë të interesuar për njohuritë lokale e dinë më mirë. Një pamje që u raportua për herë të parë në vitet 1940 është e një gruaje me të bardha që dëgjohet duke qarë në sallat e pallatit. Qyteti mbresëlënës i Ndaluar është një vizitë e domosdoshme për udhëtarët në Pekin, pavarësisht nëse besoni apo jo te fantazmat.

Pylli Hoia Bakiu, Rumani
Ky vend në Rumaninë veriperëndimore konsiderohet pylli më i përhumbur në botë. Vizitorët shpesh raportojnë ndjenja të forta ankthi dhe ndjenjën e të qenit i vëzhguar gjatë udhëtimit mes pemëve. Disa nga pamjet më të zakonshme përfshijnë fantazma, shfaqje të pashpjegueshme, fytyra që shfaqen në fotografi që nuk ishin të dukshme me sy të lirë, madje edhe disa UFO.

Shtëpia Kehoe, Savana, Gjeorgji
Kjo shtëpi e bukur u përfundua në 1892 nga Uilliam dhe Anne Kehoe, të cilët jetonin në shtëpi me dhjetë fëmijët e tyre. Që kur shtëpia u shndërrua bujtinë, të ftuarit kanë vënë re tinguj misterioz të fëmijëve duke luajtur. Mysafirët që ndjekin fantazmat që vizitojnë Savannah – një qytet famëkeq i përhumbur – mund të dëshirojnë ta bëjnë këtë hotel bazën e tyre të shtëpisë.

Fusha e betejës Getysburg, Pensilvani
Beteja e Gettysburgut ishte një nga më të përgjakshmet e Luftës Civile, kështu që nuk është çudi që zona duket të jetë e mbushur me energji paranormale. Shumë vizitorë kanë raportuar se kanë parë shfaqje të ushtarëve të Luftës Civile që enden nëpër fusha, dhe ju mund të bëni një turne fantazmë për të mësuar më shumë rreth historisë tragjike të zonës vetë.

Kalaja Korvin, Hunedoara, Rumani
Nëse jeni një adhurues i njohurive të vampirëve, ndoshta jeni njohur me Vlad dhe Impaler, i cili frymëzoi shkëlqyeshëm personazhin e titullit në “Drakula” të Bram Stoker. Sundimtari gjakatar u mbajt i burgosur në kështjellën Korvin në jetën reale, ku janë raportuar shumë pamje të çuditshme.

Lavang Sevu, Semarang, Indonezi
Kjo ish-ndërtesë hekurudhore dhe burg i Luftës së Dytë Botërore besohet të jetë vendi më i përhumbur në Indonezi. Mes shumë fantazmave që janë raportuar këtu, më të njohurit përfshijnë një grua holandeze, shpirtra pa kokë dhe një kuntilanak (një fantazmë vampirike femër në mitologjinë malajziane dhe indoneziane). Vizitorët mund të kontrollojnë ndërtesën historike për të parë nëse dallojnë ndonjë gjë tjetër të pazakontë.