Histori frymezuese te njerezve qe nuk u dorezuan

Historitë dhe dështimet, uljet dhe ngrijtet që kanë pasur disa nga njerëzit më të mëdhej të koherave, duke filluar nga Edisoni, tek Bill Gates. Sfidat që ata kaluan për të ja dal mbanë dhe vendosmeria e tyre e pashembullt.

Thomas Edison
Kur ishte në klasën e parë mësuesit e përjashtuan nga shkolla dhe u thanë prindërve të tij se ai ishte shumë budalla dhe i prapambetur mendor dhe nuk ishte i përshtatshëm për t’u arsimuar.

Edison kaloi shumë orë duke eksperimentuar në garazhin e familjes dhe provoi 10,000 eksperimente të ndryshme përpara se të dilte me një zgjidhje dhe të shpikte globin e parë elektrik në botë. Gjatë jetës së tij ai patentoi 1093 shpikje.

Albert Einstein

Ajnshtajni nuk filloi të fliste derisa ishte katër vjeç.
Kishte disa shqetësime nga ana e prindërve të tij se ai mund të ishte disi i prapambetur.
Gjatë viteve të shkollës ai nuk tregoi aftësi të veçanta për shkak të mospëlqimit të tij për metodat e ngurta të mësimdhënies dhe ai u citua nga zyrtarët e shkollës si përçarës.
Ai dështoi në provimin pranues në një universitet disa herë dhe zbulimet e tij të mëdha i bëri si nënpunës i nivelit të ulët.
Shumë sot besojnë se ai ishte disleksik dhe megjithatë ai ende konsiderohet gjerësisht si një nga individët më të zgjuar që ka jetuar ndonjëherë.

Ray Kroc

Në moshën 52-vjeçare Kroc, themeluesi i McDonalds, mblodhi mjaft guxim në idenë e tij të re për të rihipotekuar shtëpinë e tij dhe për të marrë hua shumë para.

Pavarësisht se ishte i rrënuar nga vite me probleme shëndetësore, duke përfshirë artritin, diabetin dhe humbjen e fshikëzës së tij dhe pjesën më të madhe të gjëndrës tiroide, ai vazhdoi të këmbëngulte dhe të besonte në vetvete.
Sot McDonalds është emri i dytë më i njohur në botë, pas Coca Cola-s.

Kolonel Sanders

Në moshën 65-vjeçare, koloneli Sanders, një braktisës i klasës së gjashtë dhe themeluesi i KFC, udhëtoi me makinë nëpër Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga restoranti në restorant, shpesh duke fjetur në makinën e tij, duke besuar se një ditë “receta e tij sekrete” do të shpërblehej.

Atij iu tha jo 1009 herë para se të shiste copën e tij të parë të pulës.
Imagjinoni nëse ai zgjodhi të dorëzohej pas refuzimit të tij të 500-të apo të 1000-të? Por ai nuk hoqi dorë.

Elvis Presli

Në vitin 1954 Jimmy Denny, menaxher i Grand Ole Opry, pushoi nga puna Elvis Presley pas një shfaqjeje. Ai i tha Preslit: “Nuk do të shkosh askund, bir, pasi nuk ke talent për këtë gjë “
Ai u bë një nga ikonat më domethënëse të shekullit të 20-të dhe shpesh quhet “Mbreti i Rock and Roll”.

Marilyn Monroe
Në vitin 1944, Emmeline Snively, drejtoresha e Agjencisë së Modelimit Blue Book i tha shpresës së modelingut (atëherë e njohur ende me emrin e saj të vërtetë Norma Jean Baker):

“Më mirë të mësosh punë sekretarie ose të martohesh.”
Ajo u bë një nga aktoret më ikonike të viteve 1950 dhe ende sot konsiderohet të jetë një ikone kryesore e e modelingut.

Beatles

Beatles u refuzuan nga Decca Records në vitin 1962.
Ata u thanë se nuk ju pëlqente kingulli i tyre si dhe muzika që bënin me kitare, pasi është në një nivel shumë të ulët.
Beatles vazhdoi të konsiderohej gjerësisht si akti më me ndikim i epokës rock, duke shitur më shumë se 178 milionë albume vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Al Pacino

Pacino u refuzua për rolin e Michael në “The Godfather” disa herë përpara se ai përfundimisht të fitonte rolin, i cili vazhdoi të sjellë vlerësimin dhe njohjen e tij ndërkombëtare.

Silvester Stalone

Stallone u refuzua një mijë herë nga agjentët dhe arriti në 600 dollarët e fundit përpara se të gjente një kompani që do të prodhonte filmin e tij të parë Rocky.

Në vitin 1977 Stallone u nominua për dy çmime Oscar për Rocky – për skenarin më të mirë origjinal dhe aktorin më të mirë.
Ai u bë njeriu i tretë në histori që merr këto dy nominime për të njëjtin film.

Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger-it iu tha nëse donte të kishte sukses si aktor, më mirë të mësojë të flasë pa theks dhe të ndryshojë emrin e tij. Por ai fitoj shumë fame në mbarë botën si një ikonë e filmit aksion të Hollivudit.

Woody Allen
Shkrimtari, producenti dhe regjisori, fitues i çmimit të Akademisë, ka frenuar prodhimin e filmave në Universitetin e Nju Jorkut dhe Kolegjin e Qytetit të Nju Jorkut. Ai gjithashtu dështoi në anglisht në Universitetin e Nju Jorkut

Billy Joel

Iu mohua diploma e shkollës së mesme për shkak të mungesave të shumta në këtë shkolle. Ai u largua nga shtëpia dhe u arrestua si i dyshuar për vjedhje.

Pas kësaj ndodhie ai u shtrua për 3 javë në një spital psikiatrik.

Qëndrimi në spital e forcoi vendosmërinë e tij për ta bërë atë në rock and roll. Ai pati shumë dështime të tjera para se të i arrinte më në fund. Deri më sot ai ka shitur më shumë se 150 milionë albume.

Buddy Holly
Në vitin 1956 Holly u pushua nga Paul Cohen nga Decca Records. Cohen e quajti atë “patalenti më i madh me të cilin kam punuar ndonjëherë”.

Njëzet vjet më vonë revista Rolling Stone e quajti Holly-n, së bashku me Chuck Berry-n, një ndikim të madh në muzikën rock gjatë viteve ’60.

J.K Rowling

Edhe pse marka e saj Harry Potter vlerësohet të jetë 15 miliardë dollarë sot, Rowling ishte në një moment të jetës së saj një nënë e dëshpëruar, e divorcuar, pa para, beqare që rriti një fëmijë vetë.
Dymbëdhjetë botues e refuzuan dorëshkrimin e saj në Harry Potter.

Gjatë një fjalimi të fillimit të Harvardit, autori nënvizoi rëndësinë dhe vlerën e dështimit.


“Një martesë jashtëzakonisht jetëshkurtër kishte shpërthyer dhe unë isha i papunë, një prind i vetëm dhe aq i varfër sa të jetë e mundur të jesh në Britaninë moderne, pa qenë i pastrehë.

Frika që kishin prindërit e mi për mua dhe që unë kisha për veten time, kishin ndodhur të dyja, dhe sipas standardeve të zakonshme, unë isha dështimi më i madh që dija.”

Dalja nga ky dështim më e fortë dhe më e vendosur ishte çelësi i suksesit të saj. Librat e saj vazhduan të shitën më shumë se 400 milionë kopje dhe janë seria e librave më të shitur në histori.

Louis L’Armour

Autori i suksesshëm i mbi 100 romaneve perëndimore me mbi 320 milionë kopje të shitura mori 350 refuzime përpara se të bënte shitjen e tij të parë.

Walt Disney

Disney u refuzua 302 herë para se të merrte financimin për ëndrrën e tij për të krijuar “vendin më të lumtur në Tokë”, i njohur sot më mirë si Disneyland.

Steve Jobs

Çuditërisht, Steve Jobs u pushua nga kompania që ai themeloi – Apple.

Ai gjithashtu dështoi me NeXT, një kompani tjetër kompjuterike dhe kompjuterin Lisa.

Kur Jobs më vonë u kthye në Apple, ai udhëhoqi biznesin për t’u bërë kompania më fitimprurëse në SHBA.

Steven Spielberg

Steven Spielberg u refuzua të dyja herë që ai aplikoi në shkollë në Universitetin e Kalifornisë Jugore (USC).

Ai nuk e la që ai refuzim ta ndalonte të ndiqte ëndrrat e tij për të qenë regjisor.

Ai tani ka një vlerë personale prej 3 miliardë dollarësh dhe vlera bruto nga filmat që ka drejtuar i kalon 9 miliardë dollarët.

Më vonë iu dha një diplomë nderi nga USC.

Oprah Winfrey

Pavarësisht se tani është një multi-miliardere, Oprah Winfrey duroi një fëmijëri të vështirë, duke përfshirë abuzimin.

Ajo u pushua nga një nga punët e saj të hershme të raportimit në televizion pasi “u konsiderua e papërshtatshme për televizion”.

Oprah vazhdoi të bëhej mbretëresha e padiskutueshme e televizionit me talk show-n e saj, “The Oprah Winfrey Show”.

Ajo shihet gjithashtu si një figurë me ndikim që vazhdon të frymëzojë njerëzit me mesazhet e saj pozitive dhe emocionuese.

Michael Jordan

Michael Jordan konsiderohet gjerësisht si basketbollisti më i madh i të gjitha kohërave, megjithatë ai u shkëput nga ekipi i basketbollit në universitetin e tij të shkollës së mesme gjatë vitit të tij të dytë.
Sipas fjalëve të tij: “Kam humbur më shumë se 9000 goditje në karrierën time. Kam humbur gati 300 ndeshje.
Në 26 raste më është besuar të bëj goditjen fituese të lojës…dhe kam humbur. Unë kam dështuar vazhdimisht në jetën time dhe kjo është pikërisht arsyeja pse kam sukses.”

Jim Carrey

Kur Carrey ishte adoleshent, ai dhe familja e tij punonin si portier dhe jetonin në një tendë në lëndinën e tezes së tyre.

Herën e parë që u ngjit në skenë për të bërë një akt në klubin e komedisë së Yuk Yuk, ai bombardoi shumë.
Kur u kthye dy vjet më vonë, ai ishte i mrekullueshëm.
Komediani dhe aktori tashmë i famshëm vazhdoi të luajë në shumë filma të suksesshëm dhe thuhet se ka një vlerë neto prej 150 milionë dollarësh.

Burt Reynolds

Në vitin 1959 Reynolds iu tha nga një ekzekutiv i Universal Pictures se nuk kishte talent.

Ai u bë një aktor, regjisor dhe producent i famshëm amerikan, duke luajtur në shumë seriale dhe filma televizivë.

Ai gjithashtu fitoi dy çmime Golden Globe, një për aktorin më të mirë në një serial televiziv muzikor ose komedi dhe një tjetër për aktorin më të mirë dytësor – Filmi.

Lucille Ball

Më 1927 Balli iu tha nga kryeinstruktori i Shkollës Drama John Murray Anderson: “Provo ndonjë profesion tjetër. Dikush tjeter.”

Ajo vazhdoi të bëhej një aktore dhe komediane shumë e dashur amerikane, duke luajtur në serialet e shumta të prodhuara nga vetë, duke përfshirë I Love Lucy dhe The Lucy Show.

Liv Ullman

I nominuari dy herë për çmimin Oscar dështoi në një audicion për shkollën shtetërore të teatrit në Norvegji.

Gjyqtarët i thanë asaj se nuk kishte talent.

Clint Eastwood

Në vitin 1959, një drejtues i Universal Pictures i tha Eastwood-it se kishte një çip në dhëmbin e tij, molla e Adamit i rrinte shumë larg dhe ai flet shumë ngadalë.

Ai vazhdoi të kontribuojë në mbi 50 filma si aktor, regjisor, producent dhe kompozitor i famshëm amerikan, duke fituar vlerësime të konsiderueshme kritike.

Sidney Poitier

Pas audicionit të tij të parë, Poitier iu tha nga drejtori i kastingut: “Pse nuk ndalon së humburi kohën e njerëzve dhe të dalësh dhe të bëhesh pjatalarëse apo diçka tjetër?”

Poitier u zotua t’i tregonte atij se mund t’ia dilte dhe vazhdoi të bëhej afrikano-amerikani i parë që fitoi një çmim Oscar për aktorin më të mirë.

Madona
Para se të bëhej Madonna, këngëtarja tashmë me famë botërore ishte Madonna Louise Ciccone.

Nëna e saj vdiq nga kanceri i gjirit kur ajo ishte vetëm pesë vjeç dhe më vonë ajo u largua nga kolegji për t’u transferuar në Nju Jork.

Atje ajo punoi punë të çuditshme për të paguar qiranë, duke përfshirë kameriere, kërcim dhe punë si modele nudo.

Ajo u pushua nga puna në Dunkin Donuts dhe si një grua për kontrollin e kapelave në Russian Tea Room.

Megjithatë ajo kurrë nuk hoqi dorë nga ëndrra e saj për të kënduar dhe ia doli.

Madonna ka shitur më shumë se 300 milionë albume në mbarë botën dhe njihet si artistja më e shitur femër e të gjitha kohërave nga Guinness World Records.

Stephen King

King u rrit në varfëri dhe u rrit si një fëmijë paranojak dhe i trazuar.
Kur ishte dy vjeç, babai i tij la familjen duke pretenduar se do të blinte një paketë cigare.
King ishte i varur nga droga dhe alkooli që i përdori për të përballuar pakënaqësinë që ndjeu në jetën e tij.
Libri i tij i parë, Carrie, u refuzua 30 herë dhe ai vazhdoi ta hidhte në kosh.

Ishte gruaja e tij që e mori atë nga koshi dhe e inkurajoi të provonte përsëri. Ai përfundimisht vazhdoi të botojë 54 romane dhe afro 200 tregime të shkurtra.

Librat e tij janë shitur në më shumë se 350 milionë kopje, shumë prej të cilave janë përshtatur në filma, mini-seriale, shfaqje televizive dhe libra komike.

Aleksandër Bell

Kur Bell shpiku telefonin në 1876, Presidenti Rutherford Hayes tha: “Kjo është një shpikje e mahnitshme, por kush do të dëshironte ndonjëherë të përdorte një prej tyre?”

Ludwig Van Beethoven

Edhe pse ky kompozitor gjerman konsiderohet si kompozitori më i famshëm dhe më me ndikim nga të gjithë kompozitorët, mësuesi i tij i muzikës dikur tha për Beethovenin “si kompozitor, ai është i pashpresë”.

Nga fundi i të njëzetave dëgjimi i tij filloi të përkeqësohej dhe në dekadën e fundit të jetës së tij ai ishte pothuajse plotësisht i shurdhër, por ende vazhdonte të kompozonte.

Shumë nga veprat e tij më të admiruara vijnë nga pesëmbëdhjetë vitet e fundit të jetës së tij.

Vincent Van Gogh

Gjatë jetës së tij ky artist vuajti nga sëmundje mendore, marrëdhënie të dështuara dhe kreu vetëvrasje në moshën 37-vjeçare.

Ai shiti vetëm një pikturë gjatë jetës së tij, kështu që vdiq duke menduar se ishte një dështim, kur në fakt ai njihet tani si artisti më i madh që ka jetuar ndonjëherë.

Në fjalët e tij: “Nëse dëgjoni një zë brenda jush që thotë “nuk mund të pikturosh” në çdo mënyrë të pikturosh dhe ai zë do të hesht.”

Edmund Hillary

Në vitin 1952 Hillary u përpoq të ngjitej në malin Everest por dështoi.

Pas përpjekjes së tij të dështuar, ai bëri një grusht dhe tregoi malin.

“Mount Everest ti më munde herën e parë, por unë do të të mund herën tjetër sepse ti je rritur gjithçka që do të rritesh, por unë jam ende duke u rritur!”

Një vit më vonë, më 29 maj, Hillary arriti të bëhej njeriu i parë që u ngjit në malin Everest.

James Dyson

Këtij shpikësi britanik iu deshën pesë vjet dhe më shumë se 5000 prototipa të dështuar përpara se të zhvillonte më në fund fshesën me korrent pa qese në botë.

Pastaj dhjetë vjet më vonë, kur asnjë prodhues tjetër nuk do të prodhonte vakumin e tij, ai vendosi të ngrejë objektin e tij.

Tani Dyson është vakuumi më i shitur në botë dhe ka një vlerë neto prej gati 5 miliardë dollarë.

Fred Smith

“Koncepti është interesant dhe i formuar mirë, por për të fituar më mirë se një C, ideja duhet të jetë e realizueshme.”
i tij është komenti që një profesor i Yale shkroi në letrën e shkruar nga Smith, duke propozuar një shërbim të besueshëm shpërndarjeje gjatë natës.

FedEx, kompania e transportit, tani ka mbi 300,000 punonjës dhe që nga viti 2015 të ardhura mbi 47 miliardë dollarë.

Mary Kay Ash

Mary Kay Ash kishte një jetë të mbushur me beteja përpara se të ndërtonte kompaninë e saj të kozmetikës në një perandori shumë-miliardëshe.

Ajo shiste libra derë më derë ndërsa burri i saj shërbente në Luftën e Dytë Botërore dhe kur u kthye nga detyra ata u divorcuan.
Ash mbeti me tre fëmijë në një kohë kur kishte ende një stigmë të vërtetë për divorcin.

Ajo u martua përsëri dhe planifikoi një biznes të ri me burrin e saj të ri, por ai vdiq një muaj para nisjes.

Një muaj më vonë, në moshën 45-vjeçare dhe me një investim prej 5000 dollarësh nga djali i saj më i madh, Ash më në fund nisi biznesin e saj Mary Kay Cosmetics.

Tani ka 300 milionë shitës të pavarur që shesin më shumë se 200 produkte në 35 vende dhe një të ardhur vjetore me shumicë prej mbi 3 miliardë dollarë.

Bill Gates

Bill Gates, aktualisht njeriu më i pasur në botë (me vlerë 76.6 miliardë dollarë në 2016), nuk dukej gjithmonë i destinuar për sukses.

Ai kishte braktisur shkollën e Harvardit dhe biznesi i tij i parë Traf-O-Data ishte një dështim i vërtetë.

Megjithatë, aftësia dhe pasioni për programimin kompjuterik e mbajtën atë dhe më vonë krijoi perandorinë globale të quajtur Microsoft.

Me fjalët e tij: “Është mirë të festosh suksesin, por është më e rëndësishme të dëgjosh mësimet e dështimit.”

Wilma Rudolph

Në moshën 4-vjeçare Rudolph u kontraktua nga pneumonia e dyfishtë dhe ethet e kuqe e ndezur, duke e lënë atë me këmbën e majtë të paralizuar.

Nëna e saj u tha se nuk do të ecte më.

Në moshën 9-vjeçare ajo hoqi mbajtësen e saj metalike dhe në moshën 13-vjeçare ajo kishte zhvilluar një ecje ritmike.

Po atë vit ajo vendosi të bëhej vrapuese.

Ajo hyri në çdo garë dhe doli e fundit.

Të gjithë i thanë të hiqte dorë, por ajo vazhdoi të vraponte derisa një ditë fitoi një garë.

Që atëherë ajo fitoi çdo garë dhe fitoi tre medalje të arta olimpike.

Jack Andraka

Kur Andraka ishte 15 vjeç, ai kishte një ide të çmendur për të krijuar një test diagnostik për Kancerin e Pankreasit, i cili ishte më i mirë se testet e zhvilluara nga shkencëtarët, laboratorët kërkimorë dhe kompanitë farmaceutike miliarda dollarëshe.

Jack shkroi një propozim që u refuzua nga 199 laboratorë kërkimor.

Fatmirësisht laboratori i 200-të i kërkimit – në Universitetin Johns Hopkins në Baltimore – e pranoi atë dhe ai vazhdoi të zhvillonte një test të kancerit të pankreasit që ishte 100 herë më i mirë dhe 26,000 herë më pak se testi aktual.

Që atëherë ka shpëtuar mijëra jetë.

Theodor Seuss Geisel

Ka shumë mundësi që të keni lexuar të paktën një nga librat e Dr. Seuss.

Librat e tij, duke përfshirë Macen me kapelë dhe Vezët e Gjelbërta dhe Proshutë janë shitur mbi 600 milionë kopje dhe janë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë.

Megjithatë, libri i parë i Dr. Seuss-it To Think I Saw It On Mulberry Street u refuzua nga 27 botues të ndryshëm përpara se ai më në fund të gjente dikë që pranoi ta botonte.

Jack Canfield

Canfield u refuzua nga 144 botues përpara se më në fund të gjente një botues për librin e tij, Chicken Suup for the Soul.

Kur Jack i tha botuesit se qëllimi i tij ishte të shiste 1.5 milionë libra në 18 muajt e parë, botuesi qeshi dhe tha se do të ishte me fat të shiste 20,000.

Libri i parë shiti më shumë se 8 milionë kopje në Amerikë dhe 10 milionë kopje në mbarë botën dhe kjo markë libri tani vlen 1 miliard dollarë.

Stan Smith
Smith është një ish-tenisti amerikan numër një i botës dhe dy herë kampion në Grand Slam në single, por jo gjithmonë dukej sikur do të kishte sukses në këtë sport.

Si fëmijë ai u përpoq të gjente një punë si topboy.

Por ai u refuzua sepse organizatorët mendonin se ai ishte shumë i ngathët dhe i pakoordinuar.
Më vonë ai fitoi tetë Kupa Davis.

Charles Schultz

Edhe pse tani është i famshëm për stripin e tij komik “Peanuts”, Schultz-it i refuzoi çdo karikaturë që dorëzonte nga stafi i librave vjetorë të shkollës së mesme.

Edhe pas shkollës së mesme, karikaturisti nuk pati shumë fat, pasi aplikoi dhe u refuzua për një pozicion që punonte me Walt Disney.

Ai tani konsiderohet gjerësisht si një nga karikaturistët më me ndikim të të gjitha kohërave dhe përmendet si një ndikim i madh nga shumë karikaturistë të mëvonshëm.

Babe Ruth

Ky lojtar profesionist amerikan i bejsbollit është i njohur për rekordin e tij mbresëlënës të vrapimit në shtëpi – 714 vrapime në shtëpi gjatë karrierës së tij.

Por erdhi me një çmim mjaft të madh – 1330 goditje në total.

Për dekada të tëra, ai mbajti këtë rekord sulmi dhe kur iu kërkua të shpjegonte, ai thjesht tha: “Çdo goditje më afron më shumë në vrapimin e radhës në shtëpi.”

H Macy

Edhe pse zinxhiri i tij i dyqaneve të mëdha tani është super i suksesshëm, me pothuajse 800 dyqane në mbarë SHBA-në, Macy nuk e kishte gjithmonë të lehtë.

Macy në fakt filloi katër dyqane me pakicë të mallrave të thata, të cilat ishin të gjitha biznese të dështuara.

Por ai mësoi nga gabimet e tij dhe me kalimin e kohës biznesi i tij i ri u rrit.

Abraham Lincoln

Sot Lincoln mbahet mend si një nga liderët më të mëdhenj të Amerikës, por edhe ai pati pjesën e tij të drejtë të dështimeve.

Fillimisht në rininë e tij ai shkoi në luftë si kapiten, por u shkarkua nga kjo komandë dhe u rikthye si ushtarak, që është më i ulëti nga të gjitha pozicionet ushtarake.

Disa nga fqinjët dhe anëtarët e familjes së tij mendonin se ai ishte dembel për të gjithë “leximin, shkarravitjen dhe shkrimin” e tij dhe besonin se ai e bënte këtë për të shmangur punën fizike.

Ai filloi biznese të shumta të cilat dështuan dhe u mund shumë herë në kandidimin e tij për poste publike përpara se të bëhej më në fund Presidenti i 16-të i SHBA-së.

Çarls Darvini

Ky shkencëtar i njohur, i cili është më i njohur për vërtetimin se të gjitha llojet e jetës kanë ardhur me kalimin e kohës nga paraardhësit e përbashkët, nuk është konsideruar gjithmonë i zgjuar.

Ai hoqi dorë nga një karrierë mjekësore dhe shpesh qortohej nga babai i tij se ishte dembel dhe shumë ëndërrimtar.

Vetë Darvini shkroi: “Unë konsiderohesha nga të gjithë zotërinjtë e mi dhe babai im, një djalë shumë i zakonshëm, mjaft nën standardin e zakonshëm të intelektit”.

Chester Carlson

Pas shtatë vitesh të gjata refuzimesh, një biznes i vogël i quajtur Haloid Company bleu të drejtat për procesin elektrostatik të kopjimit të letrës së këtij shpikësi.

Haloid më vonë u bë Xerox Corporation.
Për vite të tëra dukej se kjo ishte një shpikje që askush nuk donte.
Megjithatë, për shkak të përkushtimit të Carlson ndaj ëndrrës së tij, fotokopjuesi përfundimisht u bë një pjesë e zakonshme dhe thelbësore e pajisjeve të zyrës.

Akio Mortia

Emri i këtij biznesmeni mund të mos bjerë zile, por kompania e tij – Sony.
Produkti i tyre i parë ishte një tenxhere elektrike me oriz që asnjëherë nuk funksiononte siç duhet – prodhonte oriz të zier mirë ose të zier.

Pasi shitën vetëm 100 njësi, ata kaluan nga ky dështim dhe vazhduan të krijojnë një kompani shumë miliardë dollarëshe që ofronte pajisje elektronike të konsumit, lojëra video dhe mallra argëtimi.

Nick Woodman

Pas mbarimit të shkollës Woodman filloi dy kompani që dështuan.

E para ishte një faqe interneti që shiste mallra elektronike dhe e dyta ishte Funbug, një platformë lojrash dhe marketingu që u jepte përdoruesve mundësinë për të fituar çmime në para.

Funbug u kthye me 3.9 milionë dollarë nga investitorët dhe të gjitha ato para u humbën.
Pas dështimit të tij të dytë në biznes, Woodman ndërmori një udhëtim të gjatë në surf dhe kuptoi se donte të bënte video ndërsa po bënte sërf.

Kjo çoi në idenë e tij të radhës – kamera që ua bëjnë të lehtë njerëzve videon gjatë pjesëmarrjes në aktivitete.
Woodman dhe gruaja e tij e ardhshme financuan biznesin duke shitur gjerdan me guaskë që blenë në Bali (1,90 dollarë) nga bagazhi i makinës së tyre për të mbledhur para për biznesin e Nick (ata i shitën gjerdanët për 60 dollarë).

Nëna e tij gjithashtu i huazoi 35000 dollarë dhe më në fund u lançua GoPro. Vlera e kompanisë tani është 1 miliard dollarë./faktedhekuriozitete.com