Babai zbulon se vajza e tij 15 vjeçare ikën çdo pasdite,në park rimorkiosh misterioze të braktisura.

Babai zbulon se vajza e tij 15 vjeçare ikën çdo pasdite,në park rimorkiosh misterioze të braktisura.

Ai e ndjek atë në një ditë për të zbuluar se kë takon ajo, zbulimi që ai bën është shumë prekes dhe mahnitës.

Frank ishte i sigurt se nuk kishte asgjë më të vështirë në botë se për të rritur një vajzë adoleshente.

Vajza e Frankut, Ami tani ishte 15 vjeç. Ajo ishte e bukur, e ndjeshme dhe me karakter të luhatur si adoleshentet e tjera moshatare.

Por për 11 vitet e fundit që kur gruaja e tij Xheni ishte zhdukur pa lënë gjurmë që në moshen kur vajza e tyre ishte vetëm katër vjeç, Fanku ishte kujdesur dhe e kishte rritur vetëm vajzën e tij, me shumë mundime si baba i vetëm dhe pa përkrahje.

Por kohët e fundit Ami kishte qenë mjaft e mbyllur në vetvete dhe e fshehtë, ajo rrinte e vetme dhe nuk bisedonte më si përpara me babain e saj.

Ajo ishte një vajzë shumë e shkathet, si dhe merrte pjesë në një ekip futbolli për femra.
Por papritmas ajo u largua nga ekipi dhe i kalonte pasditet duke ndenjur me miqtë e saj.

Frank vuri re se asaj vinte erë si tymi duhani kur kthehej në shtëpi.
Babai vendosi ta pyeste një natë, se mos ka filluar cigaren duke qënë se i vinte era e tillë kur kthej në shtepi.

Por Ami i tha se shoket e saj pinin duhan, dhe se i vinte aroma rrobave. Frank u tregua shumë dyshues për fjalet e saj. Ai i tha se nuk e besonte.
Por Ami u zemërua shumë dhe i tha se nuk po të gënjej dhe hyri në dhomën e saj duke përplasur derën.

Frank tundi kokën dhe e dinte se vajza e tij ishte zemëruar me të, por nuk shprehu pëndese pasi e dinte sa pas disa ditësh ajo do ta falte dhe do ta kuptonte se ai po bënte më të mirën e saj.

Gjithçka që donte ishte ta mbante të sigurt dhe larg veseve të këqija.

LEXO GJITHASHTU:

Burri që u zgjua pas një koma 19-vjeçare bën një rrëfim befasues.

Braktiset në jetimore për pamjen e saj, bëhet e famshme vite më vonë

Histori Reale : Kamarierja ushqeu të pastrehin u befasua..

Të nesërmen në mëngjes Amy hëngri mëngjes me nxitim pa u ulur as tavoline.

Ajo i tha me gjysmë zëri se do te kalonte pasditen tek miku i saj, dhe se nuk është nevoja që të më marrësh në telefon apo të më vendosësh ndonjë spiun nga pas.

Frenku u nis për në punë, kur u kthye në mbrëmje pas se Ami nuk kishte ardhur. Duke qënë se i kishte thënë se do të vonohej nuk e shqetësoj.

Filloj të gantuante darkën. Teksa po merrej me gatimin, i bie telefoni. Përshëndetje Z. Frenk i tha, jam shoku i ngushtë i Amit dhe doja të pyesja a është Ami në shtepi pasi ka harruar pa marrë çanten tek shtëpia ime.
Ai u përgjigj i hutuar, por mendova se Ami ishte me ty.

Ra një heshtje të sikletshme, miku i saj u mundua ta mbulonte mungesën e Amit duke i thënë se ajo ishte tek shëpia i me por kur u largua, la disa gjëra këtu dhe unë doja ta pyesja, nëse ajo kishte nevojë për sonte ,ose nëse mund ta ja çonte në shkollë.

Pasjat i tha me nxitim, gjithsesi mirupafshim dhe me mbylli shpejt telefonin.

Franku u shtang që pasi e kuptoj se padyshim, po mbulonte Amnim, pasi ajo nuk kishte qënë tek shëpia e tij atë pasdite.

Ai filloj të mëndoj dhe të shqetësohet se ku mund të jetë ajo, dhe me kë po shoqërohet.

Frenk u ndje shumë i lënduar përse ajo e kishte genjyer pasi i kishte besuar gjithmonë.
Kur u kthye në mbërmje ai nuk i tha asgjë në lidhje me ato që kishin ndodhur. Të nesërmen pasdite ai vendosi ta ndiqte, dhe të shikonte se ku shkonte dhe me kë shoqërohej.

Frank po priste jashtë çdo shkolle, kur pa se ajo u largua. Filloj ta ndiqte se nga po shkonte.

Eci në një rruge të vetmuar për rreth 20 minuta. Kjo rruge të çonte në një park të vjetër të braktisur rulotesh. Aty kishte rulota të braktisura, shumica ishin djegur dhe të shkatërruar, por në pjesën e pasme ishte rulotë qëdukej mjaft e re dhe e mbajtur mirë.

Frank shikonte me frikë teksa Ami trokiste në derë.

Zemra po i rrihte fort dhe ishte shumë i shqetësuar, mendoj se mos e bija po blinte drogë, nuk mund ta besonte se mund ta bënte një gjë të tillë vajza e tij. Pasi Ami ishte futur brënda ai shkoj tek ruloti dhe trokiti duke bërtitur me zë të lartë në derë.

Amy hapi derën dhe qëndroi aty dukshëm e tronditur kur e pa, babain që e kishte ndjekur, ai e shtyu Amin nga dera dhe u fut brënda me furi për të parë se kush ishte aty.
Kur shikoj, mbeti shumë i habitur, brenda rulotit ishte një shtëpi e mirfilltë. Një tavolinë e shtruar me ushqime, dhe me pije. Frenku nuk po e kuptonte se çfarë po ndodhte.

Pas pak çastesh do të degjonte zhurmën e një dere që u hap, ai ktheu kokën të shikonte. Nuk mundi të ju besonte syve, ishte gruaja e tij.Ajo dukej e hollë e lodhur dhe i brishtë.

Të lutem babi i tha Ami duke qarë unë mund të ta shpjegoj duke e kapur për krahu. Mendoj se është ajo që ka disa shpjegime për të bërë than Franku duke qarë me inat. Iu drejtua Xhenit, gruas së tij.

Ku ke qenë dhe si guxon të shfaqesh pas 11 vitesh?
Ami ju përgjigj, baba, mami është e sëmurë, ajo është shumë e sëmurë dhe Frank vuri re që Xheni po dridhej dhe bënte gjeste të çuditshme mbrojtëse me duart e saj, teksa Ami i shpjegoji babait se ajo kishte skizofreni.
Ajo kishte jetuar rrugëve që në momentin që ajo e kishte marrë vesh për sëmundjen e saj. Frenku e pyeti se përse nuk më ke thënë dhe do ta kishim kaluar bashkë këtë mundim dhe, jo te lagoheshe nga ne?

Xheni i tha se jeta jote dhe e Amit për mua janë shumë më të rendësishme se ajo e imja, dhe nuk doja që të ju a shkatërroja më sëmundjen time.

Unë jam një grua e çmendur tani jam mirë, por së shpejti ndoshta bëhem shumë keq.

Frenk u afrua dhe e përqafoj më shumë mall, ai i tha të premtoj se nuk do të braktis kurrë, dhe se do të ndihmoj që të shërosh sëmundjen tënde. Ne do ja dalim të gjithë sëbashku tha i duke qarë dhe përqafuar vajzën dhe gruan e tij.
Xheni i hodhi Frankut nje shikim te tille me aq dashuri dhe lotët i rridhnin në sytë e saj.
Pastaj Frenku i tha vazjës, më premto se nuk do të ketë kurrë më sekrete mes nesh si familje, pasi ato shkatërrojnë jo vetëm familjen por edhe të ardhmën tonë.

Frenku dhe Ami i qëndruan pranë Xhenit, për shumë vite derisa ajo u përmirsua.