Burri që u zgjua pas një koma 19-vjeçare bën një rrëfim befasues.

Koma është një gjendje e pavetëdijes ku një person nuk reagon dhe nuk mund të zgjohet.
Sa herë që dikush bie në koma është tepër e frikshme për miqtë dhe familjen e tij. Edhe pse familja mund të ngushëllohet me faktin se i dashuri i tyre nuk është zhdukur plotësisht, personi nuk reagon dhe ka një shans të mirë që truri dhe trupi i tyre të mos zgjohen më asnjëhere.

Por ndonjëherë mrekullitë ndodhin dhe njerëzit zgjohen nga koma për çfarëdo arsye që truri i tyre është në gjendje të rimarrë kontrollin dhe të operojë përsëri në trupat e tyre.

Duhet pak kohë për t’u përshtatur në jetën e tyre të vjetër. Shumë njerëz që janë zgjuar nga koma kanë dhënë deshmi nga më të ndryshmet. Disa thonë se kanë parë veten e tyre në një fushë me lule, disa të tjerë kanë parë të afermit e tyre që nuk jetojnë më.

Por artikull lajmesh i vitit 2007 i botuar në një gazetë polake tregon historinë e tmerrshme të Jani një punëtor hekurudhe i cili ra në koma në vitin 1988, pas një dëmtimi të rëndë në kokë.

Sipas artikullit Jan kaloi 19 vjet i shtrirë në koma pa reaguar fare.
Ai qëndroi në shtratin e spitalit, para se të zgjohej në një botë shumë të ndryshme nga ajo që ai mbante mend.

Por historia e vërtetë e asaj që i ndodhi Janit do të ishte sa e tmerrshe po aq interesante kur ai do të zgjohej.

Demtimi i marrë do të bëntë që një pjese e madhe e trurit ti dilte jashtë funksionit gjë që do të shkaktonte gjëndjen e komas për shumë vite, por dhe tronditi një familje të tërë në Poloni.

Gjëndja e tij e rëndë vuri në dyshim mjekët se ai do të zgjohej ndonjëhere, madje ata mendonin se ai nuk do të sherohej asnjëhere, pas kësaj goditjë të rëndë që ai kishte pesuar.

Megjithatë në të njëjtin artikull të vitit 2007, gazeta raportoi se Jani më në fund u zgjua nga ajo që doli të ishte një koma 19-vjeçare, dhe bota ishte një vend shumë ndryshe nga ajo që ai e kishte lënë.

Kjo histori u përhap me shpejtësi të madhe, pasi ishte një rast shumë i rralle. Mediat e shumë vendeve jo vetëm lokale por edhe botërore do të flisnin për këtë ngjarje shumë të rralle.

Raportet televizive vunë në dukje një ngjashmëri midis historisë së supozuar të jetës reale dhe komplotit të një filmi të vitit 2003 të quajtur lamtumirë Londër.

LEXO GJITHASHTU:

Menaxheri dëbon gruan nga restoranti -Pendohet kur zbulon se kush është ajo

Braktiset në jetimore për pamjen e saj, bëhet e famshme vite më vonë

Histori Reale : Kamarierja ushqeu të pastrehin u befasua..

Në film bëhet fjalë për një familje në Berlinin Lindor që përpiqet të fshehë rënien e Murit të Berlinit dhe komunizmit gjermano-lindor nga prokomunistët e tyre të moshuar.

Një tjetër aspekt mahnitës që u raportua ishte fakti se kur Jani ra në koma, ai kishte katër fëmijë, në kohën kur u zgjua, ai kishte 11 nipër e mbesa, Jani supozohej se kishte shumë anëtarë të rinj të familjes për të njohur.

Sado e çuditshme të tingëllonte e gjithë kjo, lajmet vazhduan të raportonin për të. Që ne kohen kur ai kishte rënë në koma teknologjia kishte avacuar shumë, shoh njerëz në rrugë me telefona celularë thoshte ai.

Dyqante janë plotë me mallra dhe jo bosh sikur ishin dukur si e mbante mend ai. Ai citohet të këtë thënë se kur e mbaja mend unë në dyqane kishte vetëm vaj dhe uthull, si dhe mishi ishte me racion, dhe rradhë të mëdha ne benzinata.

Por ai u zgjua në një botë me një bollëk mallrash që ishte pothuajse e tepërt për të që ta kuptonte gjatë komës së raportuar 19-vjeçare të Janit.

Gruaja e tij u kujdes për të, ajo qëndroi pranë tij gjatë gjithë kohës, edhe pse mjekët i thanë se Jani ndoshta nuk do të jetonte më shumë se disa vjet me mbështetje spitalore.

Në një intervistë për televizionin polak gruaja kishte folur për agoninë që i shkaktoi koma e Janit.

Ajo tha se qava shumë dhe u luta shumë. Ata që vinin të na shihnin vazhduan të pyesnin se kur do të vdiste, por ai nuk vdiq.

Gruaja nuk e kishte idenë nëse burri i saj i dashur do të rifitonte ndonjëherë vetëdijen. Njerëzve në të gjithë botën u pëlqeu historia emocionuese atyre po u tregohet për Janin dhe udhëtimin e tij dramatik.

Megjithatë gazeta britanike The Guardian vendosi të gërmonte pak më thellë për më shumë detaje, dhe papritmas pati disa fakte që nuk po e ishin ashtu sic kishin thënë të afermit dhe mjekët atë.

Lajmi do të vinte si një rrufe në qiell të hapur pasi gazetaret e intervistuan ku ai do të pranonte se të gjitha këto ishin trillime.

Jani teksa foli me reporterin tha se nuk thashë kurrë asnjë nga ato gjëra që përfliteshin dhe se nuk isha në koma për 19 vjet.

Fola vetëm me një gazetar dhe ato që shkruanin nuk ishin të vërteta u shpreh ai.

Jani i tha gazetarit se ai në fakt kishte pësuar një dëmtim në kokë në vitin 1988 që e futi në koma, por kjo kishte zgjatur vetëm katër vjet, jo 19, siç e kishin thënë mediat vendase.
Ai tha se kam qënë në karrige me rrota që nga koha kur u zgjua nga sprova e tij katërvjeçare, Jani më pas hodhi poshtë të gjitha.

I pashë të gjitha gjërat që ata pretenduan se nuk i kisha parë edhe pse nuk mund të shprehesha gjithmonë, i pashë lajmet në TV kështu që u informova dhe takova gjithashtu nipërit e mi Jan i tha The Guardian.

Këto zhvillime dhe zbulimi i gënjeshtres nga gjigandja britanike do të bënin buje të madhe në të gjithe boten, por dhe do të dëmtoin shumë imazhin dhe besueshmërine e mediave lokale dhe shteterore Polake.

Gazeta që fillimisht publikoi historinë e tij po përpiqej të zbuste këtë skandal të madh, duke u munduar ta bënte si diçka që nuk ishte aq e çmendur sa dukej.


Ata intervistuan dhe doktorin e Janit i cili konfirmoi detajet e reja dhe pranoi se megjithëse Jani ishte me aftësi të kufizuara për 19 vjet, ai me siguri nuk ishte në koma gjatë gjithë kohës.

Gruaja gjithashtu mbështeti versionin e të shoqit për ngjarjet, ashtu siç
ajo i tha dhe gardian se Jani nuk ishte në koma, ai kuptonte gjithçka që i thoshja.

në fillim ai më fliste me mimikë fytyre për të më njoftuar nëse donte ndonjë gjë për të ngrënë apo pirë, më vonë ai foli.

Jani me sa duket kishte folur vetëm me një gazetar në Poloni, i cili mori historinë e tij dhe e zbukuroi, dhe e beri fantashkencë.
Duke e bërë që të dukej sa më e vertetë dhe ti jepte atij një famë dhe një vend të mirë ne fushen e gazetarisë.

Kjo ngjarje do të bënte që gazetari do të pushohej nga puna dhe më vonë të arrestohej nga instutucionet për përhapjen e lajmeve të rreme.

Jani dhe gruaja e tij Gertruda janë ende shumë të dashuruar dhe megjithëse e vërteta për historinë e tij ishte shumë e ndryshme nga ajo që ishte botuar.

Një gjë ishte e sigurt që gruaja e tij shpenzoi pothuajse dy dekada duke u
kujdesur për burrin e saj me aftësi të kufizuara pasi historia e vërtetë doli në dritë, fama e Janit u zvogëlua në mënyrë dramatike.

Por atij nuk i interesonte aspak sepse ai kishte ende shëndetin e tij dhe gruan e tij të dashur pranë tij.
Historia e Janit mund të mos ketë qenë aq e jashtëzakonshme siç mendoi bota, por historia pas historisë sigurisht që nuk është diçka që publikohet çdo ditë.

Ajo mund të jetë fabrikuar, por sigurisht që ishte magjepsëse.