Keto jane ushqimet me te shtrenjta ne bote

Ushqimi është baza e jetes se cdo njeriu dhe gjallese që jeton në planetin tonë. Ne kalojmë nje pjesë të madhe të jetës duke u ushqyer dhe duke menduar për ushqimin. Kuzhina është një nga gjërat më te rëndesishmë ne shumë shtete si ne industri ashtu dhe zhvillim.
Por cilat janë ushqimet më të shtrenja në botë në ditet e sotme?

Ne po ju paraqesim nje listë të tyre nga me i liri ket ai më i shtrenjti.

Peshku Ton blu.

Peshku ton blu, eshte një specie ne rrezik zhdukje që mund të jetojë deri në 40 vjet. Ky lloj peshku ështe nder llojet me te shtrenjta ne bote. Zakonisht shitet për 30 dollarë për kilogram. Por në funvdit cmimi i tij kalon dhe 200 dollarë per kilogram. Në janar 2019, një biznesmen japonez bleu ne peshk te tille ton qe peshonte 278 kilogram për shume marramendese prej 3.1 milion dollarë.

Peshku Fugu
Peshku Fugu ose pufer, i njohur si më i rrezikshmi në botë, sepse konsumimi i tij mund të jetë fatal nëse nuk përgatitet siç duhet, lejohen ta servirin vetëm kuzhinierë të trajnuar dhe të licencuar, sepse nuk ka kurë për helmin e tij. Ky lloj pershku kushton rreth 300 dollarë.

Proshuta Iberike e thate
Është një nga proshutat më të mira dhe më të shtrenjta në botë, i cili merret nga derrat që hanë vetëm peme si lisa dhe arra, gjë që i jep mishit një aromë të veçantë arre. Për shijen dhe cilësinë e mishit ai stazhonohet për të paktën tre vjet. Kjo lloje proshute kushton afërsisht 390 euro për kilogram.

Djathi Moose
Ky djathë, i cili vjen nga ferma Moose House në Suedi, është përfshirë edhe në listën e ushqimeve më të shtrenjta në botë. Ketë lloj djathi nuk mund ta merrni askund tjetër në botë. Ky djath prodhohet me 5 litra qumësht çdo ditë. Çmimi i tij është 1000 euro për kilogram.

Supa e folesë së dallëndyshes
Shumë të njohura në Kinë, keto fole shiten për një çmim të lartë. Përbërësi kryesor është foleja e zogut të shpejtë, i cili zakonisht gjendet në Azinë Juglindore. Më të zakonshmet janë folete e bardha dhe të zeza, të cilat kushtojnë midis 5,000 dhe 6,000 dollarë për kilogram. Foletë quhen edhe “Haviari i Lindjes”.

Kafe Kopi Luwak
Kafja më e rrallë dhe më e shtrenjtë në botë prodhohet nga kokrrat e kafesë që mblidhen nga jashtëqitjet e civetit, një mace e vogël që jeton në disa pjesë të Azisë. Macja ha kokrrat e kafesë dhe i nxjerr të gjitha kokrrat. Meqenëse nuk mund t’i tresin kokrrat, punëtorët mbledhin jashtëqitjet e tyre të çmuara, të cilat më pas lahen, bluhen, thahen dhe piqen. Kushton rreth 1300 dollarë për kilogram.

Kërpudha Matsutake
Kjo është një nga kërpudhat më të shtrenjta që rritet në rajonin Tamba të Japonisë. Ajo lidhet me fillimin e vjeshtës dhe konsiderohet një delikatesë në kuzhinën japoneze. Veçanërisht e vështirë për t’u gjetur dhe e brishtë, ajo ka një çmim afërsisht 2000 dollarë per kilogram.

Tartufi i bardhë
I njohur gjithashtu si tartuf i bardhë italian ose tartuf i bardhë Piemonte, është varieteti më ekskluziv dhe më i vlerësuar i tartufit që kushton rreth 2100 dollarë për kilogram. Me origjinë nga Italia veriore, tartufi kërkon kushte shumë specifike për t’u rritur.

Pula e zezë Ayam Cemani
E njohur edhe si pula e zezë, e ka origjinën nga Indonezia. Me përjashtim të gjakut të saj, gjithçka është absolutisht e zezë, nga pendët e tij deri te mishi i saj, duke përfshirë gjuhën dhe organet e saj! Jashtëzakonisht e rrallë, kjo racë shpendësh kushton një shumë prej 5000 dollarësh për copë.

Shafrani
I njohur si ‘ari i kuq’ që vjen nga Lindja e Mesme, është një nga erezat më të shtrenjta në botë që kushton rreth 10,000 dollarë për kilogram. Prodhimi i tij kërkon shumë durim dhe shumë orë punë manuale për të nxjerrë pistilat e vogla nga çdo lule crocus sativus. Rreth 150 lule prodhojnë vetëm 1 gram shafran të thatë.

Havjari Almas
Havjar më i shtrenjtë në botë është ‘Almas’ që prodhohet nga vezët e një peshku shumë të rrallë Iranian femër albino, midis 60 dhe 100 vjeç, fillimisht me prejardhje nga Deti Kaspik jugor afër Iranit, por tani ata janë pothuajse të zhdukur në mjedisin e tyre të lindjes. Ju duhet të paguani rreth 34,500 dollarë për kilogram për ta blerë atë.