16 Aeroportet më të rrezikshëm të botës

Ne shqyrtojmë shumë gjëra kur planifikojmë një udhëtim, fluturimet, qëndrimin, etj. Me këtë listë të aeroporteve më të rrezikshëm në botë, ideja e një aventure fillon që në aeroport.

Ne po ju paraqesim listën e aeroporteve më të rrezikshme në botë per të fluturuar.

1 – Aeroporti Lukla – Nepal.

I vendosur në Khumbu, distrikti Solukhumbu, Aeroporti Lukla në Nepal u riemërua në me merin Tenzing-Hillary në janar 2008, për nder të dy njerëzve të parë që ngjiten malin Everest. Njerëzit që vizitojnë malin Everest shpesh përdorin këtë aeroport. Aeroporti është vlerësuar si aeroporti më i rrezikshëm në botë për më shumë se 20 vjet rresht. Aeroporti është në një lartësi prej 2,438 meter mbi nivelin e detit. Rripat e uljes dhe ngritjes janë shumë të shkurtra dhe aeroporti ka shumë më pak energji elektrike pa praktikisht asnjë funksion modern të kontrollit të trafikut ajror.

2 – Aeroporti Kourchevel – Francë

Ky aeroport në Francë njihet për një nga pistat më të shkurtra në botë me vetëm 537 metra. Aeroporti është për njerëzit që duan të bëjnë ski në Alpe dhe për këtë arsye ndodhet në mes të maleve. Përveç alpinizmit në këto male, pilotët duhet gjithashtu të ulin aeroplanin në kënde të mprehta që avioni të ngadalësojë shpejtësinë.

3 – Aeroporti Ndërkombëtar Toncontin – Honduras

Aeroporti Ndërkombëtar Toncontín ndodhet 6 km nga qendra e Tegucigalpa, Honduras.

Aeroporti është një aeroport civil dhe ushtarak. Ky aeroport i rrezikshëm iu shtua listës së aeroporteve më të rrezikshme të History Channel në emisionin “Most Extreme Airports”.

Meqenëse aeroporti ndodhet në një rajon malor, piloti duhet të marrë masa të caktuara për të shmangur goditjen në male. Pista është gjithashtu jashtëzakonisht e shkurtër dhe bën që aeroplani të ndalet papritur.

4- Aeroporti Ndërkombëtar Barra – Skoci

I njohur gjithashtu si Aeroporti Barra Eollgary, Aeroporti Ndërkombëtar Barra ndodhet në Skoci në majën më veriore të ishullit Barra në gjirin e Traigh Mhòr. Me një pistë të shkurtër, ky aeroport jashtëzakonisht i rrezikshëm përdor gjithashtu plazhin si pistë dhe është padyshim i vetmi aeroport në botë që e bën këtë.

5- Aerodromi Agatti – Lakshadweep – Indi.

I vendosur në territorin e bashkimit të Lakshadweep, në skajin jugor të ishullit Agatti, është Aeroporti Agatti Është aeroporti i vetëm në Lakshadweep që u shërben 36 ishujve turistikë lokalë indianë, nga të cilët Aerodromi Agatti është një rrip toke i pranishëm në ujërat blu. Rripi është vetëm 4000 metra i gjatë, duke e bërë atë një zonë të rrezikshme.

6 – Aeroporti Kai Tak, Hong Kong

Kai Tak ishte aeroporti ndërkombëtar i Hong Kongut deri në vitin 1998 pas së cilës u mbyll dhe u zëvendësua nga Aeroporti Ndërkombëtar i Hong Kongut.

Është një nga aeroportet më të frikshëm, me ulje dhe ngritje të rrezikshme për shkak të erërave të kryqëzuara që fryjnë vazhdimisht. Fakti që aeroporti është i rrethuar nga një rajon kodrinor e bën atë edhe më të frikshëm dhe gjithashtu i jep një vend në listën e aeroporteve më të rrezikshëm në botë!

7 – Aeroporti Ndërkombëtar i Princeshës Juliana – Shën Martin

Aeroporti Ndërkombëtar i Princeshës Juliana është aeroporti kryesor në ishullin e Karaibeve të Shën Martinit. Ky aeroport është gjithashtu një nga aeroportet më të ngarkuar. Para uljes, aeroplanët fluturojnë mbi një plazh dhe disa rrugë. Një avion i rregullt në përmasa të mëdha kërkon një minimum prej 8000 këmbësh nga një brez uljeje ku ky aeroport ka vetëm 7000, duke e bërë atë një nga aeroportet më të rrezikshëm në botë.

8 – Aeroporti Ndërkombëtar Don Mueang – Tajlandë.

Aeroporti Ndërkombëtar Don Mueang është një nga dy aeroportet ndërkombëtare që i shërbejnë Bangkokut. I njohur më parë si Aeroporti Ndërkombëtar i Bangkokut, ky aeroport ndodhet midis dy fushave të golfit, duke e bërë atë një aeroport tjetër të rrezikshëm.

9 – Aeroporti Congonhas (CGH), Brazil.

Në shërbim të qytetit të Sao Paulos është aeroporti Congonhas (ndonjëherë i referuar si Aeroporti Sao Paulo) në Brazil, ky aeroport është aeroporti i dytë më i ngarkuar në Brazil. Ajo që e bën të rrezikshëm aeroportin është pista e rrëshqitshme që ka shkaktuar disa aksidente. Megjithatë, po ndërtohen pista të reja me kanale për grumbullimin e ujit të tepërt të shiut.

10 – Aeroporti Ndërkombëtar Wellington – Zelanda e Re.

Aeroporti Ndërkombëtar Wellington, i vendosur në periferi të Rongotai në Wellington, kryeqyteti i Zelandës së Re njihej më parë si Aeroporti Rongotai. E vendosur 5,5 km në jug-lindje të qendrës së qytetit, pista e Aeroportit Ndërkombëtar të Wellington është vetëm 2 kilometer, dhe rruga e saj duket se fillon dhe përfundon në uje. Piloti duhet të jetë i saktë në njohjen e pikës së uljes dhe ngritjes për të shmangur rënien në det.

11 – Aeroporti Ndërkombëtar Kansai – Japoni.

Jashtë bregut të Honshu, Aeroporti Ndërkombëtar Kansai është një aeroport i vendosur në një ishull artificial në mes të Gjirit të Osakës, 38 km nga Stacioni Osaka, Japoni. I projektuar nga një arkitekt italian i quajtur Renzo Piano, ky aeroport është ndërtuar në një ishull artificial, pasi toka është e pakët dhe e shtrenjtë në vend. I inauguruar më 4 shtator të vitit 1994, Kansai ishte zgjidhja ideale për të lehtësuar mbipopullimin në Aeroportin Ndërkombëtar të Osakës. Më afër qytetit të Osakës, Aeroporti Ndërkombëtar i Osakës tani trajton vetëm fluturime të brendshme. Ishulli artificial Kansai 4 km i gjatë dhe 2.5 km i gjerë, e ekspozon aeroportin ndaj shumë rreziqeve, si tërmetet dhe ciklonet. Por këto nuk janë problemet e vetme. Thuhet se në katër deri në pesë dekadat e ardhshme, niveli i detit pritet të rritet për shkak të ngrohjes globale, gjë që do të bënte që aeroporti të zhytet në ujërat e oqeanit.

12 – Aeroporti Ndërkombëtar i Gjibraltarit – Gjibraltar.

Aeroporti Ndërkombëtar i Gjibraltarit, i njohur gjithashtu si Aeroporti i Frontit të Veriut është aeroporti civil që i shërben territorit britanik jashtë shtetit të Gjibraltarit. Ajo që e bën këtë një nga aeroportet më të rrezikshëm në botë është fakti se pista e aeroportit kalon përmes Winston Churchill Avenue, rruga më e ngarkuar në ishull që të çon në kufirin spanjoll. Mjetet duhet të ndalojnë sa herë që një aeroplan ngrihet. Prandaj, ka pengesa dhe sinjalizime për të kontrolluar lëvizjen e automjeteve në atë rrugë.

13 – Pista e akullit – Antarktidë

Pista e akullit ne Antarktidë është pista kryesore për Programin Amerikan të Antarktidës. Pista është e aftë të përballojë fluturime të mesme dhe të mëdha. Megjithatë, problemi është se nuk ka një pistë të vërtetë. Fluturimet ulen në borë dhe akull. Fluturimet duhet të zbresin butësisht për t’u siguruar që të mos krijohen çarje në rrugën e e akullt për të shmangur ndonjë aksident!

14 – Aeroporti Svalbard – Norvegji

Aeroporti Svalbard, Longyear është aeroporti kryesor që i shërben Svalbardit në Norvegji. I vendosur 3 km në veri-perëndim të Longyearbyen, ai është aeroporti më verior në botë me fluturime të planifikuara publike. Aeroporti i parë pranë Longyearbyen u ndërtua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Pistat e aeroportit janë ndërtuar drejtpërdrejt mbi akull të trashë të përhershëm. Shkrirja sezonale e akullit kërkon riparime dhe mirëmbajtje të vazhdueshme të aeroportit. I përfunduar në vitin 1975, aeroporti iu nënshtrua riparimeve të mëdha në vitin 1989 për të zgjidhur shumicën e problemeve për shkak të parregullsive të shkaktuara nga ngrohja globale. Megjithatë, një studim tregon se fenomeni i ngrohjes globale së shpejti do të çojë në një shtrembërim serioz të trasesë dhe në të ardhmen do të duhet të mbyllet.

15 – Aeroporti Juancho E. Yrausquin – Saba.

I quajtur sipas ministrit të tyre, Aeroporti Juancho E. Yrausquin është një aeroport në ishullin holandez të Karaibeve Saba. Ky aeroport ka një nga pistat komerciale më të shkurtra në botë me vetëm 400 metra gjatesi, që rrethohet nga kodrat në njërën anë dhe nga oqeani nga ana tjetër. Ishulli është një parajsë për turistët dhe udhëtarët, dhe ata shpesh rrezikojnë jetën e tyre për të arritur këtu. Natyrisht, pista e vogël e bën të pamundur uljen e fluturimeve të mëdha, por ajo e bën të vështirë edhe fluturimet e vogla.

16 – Aeroporti Madeira, Portugali.

I vendosur në brigjet e detit portugez është një ishull i vogël i Madeira. Aeroporti i Madeira ndodhet 13.2 kilometra larg nga Funchal, në Santa Cruz dhe gjithashtu quhet joformalisht si Aeroporti Funchal. Më 29 mars të vitit 2017, aeroporti u riemërua dhe u quajt Aeroporti Ndërkombëtar Cristiano Ronaldo në nder të futbollistit legjendar të lindur në këtë ishull. Një pistë relativisht e vogël, kjo zonë është ndërtuar për të plotësuar nevojat e përbashkëta duke përdorur shtylla. Pista dikur ishte famëkeqe për madhësinë e saj të vogël, por me kalimin e viteve, ajo është zgjeruar dhe në vitin 2000, pista ishte 2,781 m, pothuajse duke dyfishuar madhësinë e pistës origjinale. Kushtet e vështira të motit në ishull i bëjnë operacionet e aterimit dhe të nisjes së avionëve shumë të rrezikshme.