8 Mistere natyrore që nuk mund të shpjegohen

Në ditët përpara se të kishim avancuar shkencën për të na ndihmuar t’i kuptonim gjërat, ne përdorëm një panteon perëndish për të shpjeguar enigmat më të vështira të universit.

Stuhi e çmendur? Zeusi duhet të jetë në gjendje të keqe.

Por tani ne kemi zhvilluar të gjitha llojet e teknologjisë për të na ndihmuar të zbulojme misteret që dikur konsideroheshin magji. Por Nëna Natyrë nuk është e gatshme t’i zbulojë të gjitha truket e saj kaq shpejt, kështu që ne duhet t’i kuptojmë ato vetë. Dhe ne po ju tregojmë 8 prej tyre.

Kënga e dunave të rërës.

Epo, po… Toka po këndon! Ndoshta jo vetë planeti, por një numër dunash rëre anembanë globit – në të paktën 35 shkretëtira nga Kalifornia dhe Afrika në Kinë dhe Katar, po bëjnë padyshim një zhurmë të fortë. Duke tingëlluar si një gumëzhimë e thellë bletësh ose ndonjë këngë gregoriane gjëmuese, dunat që rënkojnë kanë habitur shkencëtarët për vite me radhë.

Një studim zbuloi se notat e ndryshme të prodhuara nga rëra mbështeteshin në madhësinë e kokrrave dhe shpejtësinë me të cilën ato fishkëllojnë nëpër ajër, por shkencëtarët ende nuk e kanë idenë se si kokrrat e rërës arrijnë të tingëllojnë si muzikë.

Xhelatina e yjeve

Raportet e njollave globulare që bien nga qielli në fusha dhe livadhe datojnë të paktën në shekullin e 14-të. I njohur ndryshe edhe si pelte astral. Folklori shpjegoi kuriozitetin si një substancë qe bie pas shirave të meteorëve. Nëse nuk janë të shpeshta, raportet e rënies misterioze ndodhin në një shkallë të habitshme rregullsie.

Por askush nuk mund të thotë me siguri se çfarë është, pasi shpërndahet relativisht shpejt pasi shfaqet dhe analizimi i tyre ka qenë thuajse i pamundur.

Spekulimet variojnë nga kërpudhat paranormale deri te kërpudhat e panjohura ose myku i llumit deri te diçka me natyrë amfibe, por asnjë identifikim i përmbledhur nuk është konfirmuar nga shkenca.

Topi i rrufesë

Të gjithë e dimë se rrufeja vjen me forma zigzage që godasin nga qielli. Përveç rasteve kur vjen si top, kur vjen me një blic të madh rrethor me shkëlqim blu. I tillë është fenomeni i motit i quajtur rrufeja e topit.

Është e rrallë dhe e vështirë të parashikohet, dhe për shkak të kësaj, studiuesit nuk dinë shumë për të. Mund të zgjasë më shumë se një sekondë, që është e gjatë për rrufetë, por prapëseprapë është e vështirë të kapësh një blic të dytë të gjatë drite për ta studiuar në laborator.

Shpjegimet kanë variuar nga meteoritët e ngarkuar elektrik deri tek halucinacionet e shkaktuara nga magnetizmi gjatë stuhive. Një teori është se kur rrufeja godet diçka, ajo shpërthen në një re me nanogrimca shumë energjike, vëren Weather Channel, por tani për tani kjo mbetet vetëm spekulim. Sikur të pyesnim Zeusin.

Rrufeja Katatumbo

Ndërsa topi rrufe është e njohur për rrallësinë e saj, rrufeja Catatumbo është e famshme për të kundërtën: përhapjen e saj mahnitëse. Duke u shfaqur mbi një moçal në veriperëndim të Venezuelës pothuajse çdo mbrëmje për shekuj me radhë, kjo “stuhi e përjetshme” ndodh mesatarisht 28 goditje në minutë që zgjasin deri në 10 orë. Kjo vetëtimë është shumëngjyrëshe dhe nuk prodhon bubullima. Ndonjëherë ajo thjesht ndalon për disa javë.

Pylli i shtrembër

Ky pyll i çuditshëm ndodhet në Poloni, është një pyll me rreth 400 pisha që ku te gjitha pemet janë të shtrembëruara. Askush nuk e ka idenë pse. Misterin i shtohet fakti se ato janë pjesë e një pylli më të madh me pisha normale të palëkundura.

Ajo që dihet është se ato ka të ngjarë të ishin mbjellë në vitet 30, dhe çfarëdo që i bëri ata të lëkunden në përpjekjet e tyre qiellore ndodhi kur ata ishin shtatë deri në 10 vjeçare. Teoritë janë të shumta, por derisa pemët të flasin, ne nuk mund ta dimë kurrë historinë e vërtetë.

Sinjali “WOW”

Në vitin 1977, Jerry Ehman po skanonte valët e radios nga hapësira e thellë si vullnetar pëRr kërkimin për inteligjencën jashtëtokësore. Në një moment, matjet e tij u rritën me një sinjal të çuditshëm që zgjati për 72 sekonda. Duket se ka ardhur nga brenda konstelacionit të Shigjetarit, i cili jeton pranë yllit Tau Shigjetari, vetëm 120 vite dritë larg. Ehman shkroi fjalët “Uau!” në printimin origjinal të sinjalit, dhe që atëherë dihet me atë pasthirrmën e duhur. Pra, çfarë është kaq e denjë?

Siç vë në dukje National Geographic, “sinjali që u mor ishte pikërisht në frekuencën e duhur që nuk do të interpretohej si zhurmë dhe nuk do të kapej gjatë studimit të tij. Me fjalë të tjera, nëse do të dërgonim një sinjal në univers për t’u përpjekur të komunikonim me një racë aliene, kjo është pikërisht frekuenca që do të përdornim.” Që atëherë, megjithë përpjekjet e shumta, sinjali nuk është dëgjuar më.

Ujëvara “Kazani i djallit”

Lumi Brule bën dredha-dredha nëpër Minesota, por ndërsa udhëton nëpër Parkun Shtetëror, merr një kthesë shumë, shumë të çuditshme. Gjatë rrjedhës prej 13 kilometer, lumi bie 250 meter në lartësi duke formuar disa ujëvara gjatë rrugës.

Në një moment, një formacion i madh shkëmbor që ndan lumin, formon dy ujëvara. Njëra anë bën gjënë tipike të ujëvarës, por ana tjetër bie në një vrimë të njohur si Kazani i Djallit. Dhe më pas, ai thjesht zhduket plotësisht, një mister që ka habitur vizitorët dhe shkencëtarët për shekuj me radhë.

Arsyeja e shëndoshë do të sugjeronte që uji të rishfaqet diku në Liqenin Superior aty pranë, por studiuesit kanë provuar çdo truk për të gjetur ujin e munguar – duke përfshirë edhe devijimin e tij, por pa sukses.

Dritat Hessdalen

Mbi një luginë në Norvegjinë qendrore vazhdon një fenomen që ndez zjarrin e adhuruesve të UFO-ve. Të njohura si dritat e Hessdalen – të emërtuara për luginën ku ato ndodhin – shikimet e topave të çuditshëm me shkëlqim të ndezur janë raportuar të paktën që nga vitet 1940, nga disa llogari që në shekullin e 19-të.

Ato vijnë në një larmi ngjyrash dhe formacionesh; nganjëherë pulsojnë, ndonjëherë hidhen me shigjetë me shpejtësi, ndonjëherë thjesht rrijnë pezull. Në momentin më aktiv ato shfaqeshin 10 deri në 20 herë në javë, por askush nuk e di se si quhet qielli.

Një përpjekje kërkimore, Projekti Hessdalen, u lançua në vitin 1983 nga Kolegji Universitar Ostfold dhe tani janë identifikuar të paktën gjashtë lloje të ndryshme të gjendjeve energjetike, por burimi i energjisë mbetet i panjohur. Sido që të jenë, ata kanë fituar Hessdalen titullin jozyrtar të “qendrës së manisë së UFO-ve”.