10 vendet më të rrezikshme në botë per tu vizituar

Toka jonë është shtëpia e shumë vendeve të egra dhe të rrezikshme që qëndrojnë pranë destinacioneve të famshme turistike ku gjithmonë kemi dashur të bëjmë një udhëtim . Shpresojmë që kjo listë e vendeve më të rrezikshme në botë t’ju ndihmojë të krijoni më mirë listën e pushimeve tuaja.

1Rruga e Vdekjes

-North Yungas Road njihet si “Rruga e Vdekjes” per shume arsye ashtu si ka dhe emrin. Te ngasesh me makine ne kete rruge me gjatesi prej 69 kilometra është jashtëzakonisht e rrezikshme për shkak të mjegullës, rrëshqitjeve të dheut, ujëvarave ne rruge dhe shkëmbinjve që bien në çdo kthesë. Deri në vitin 1994, pothuajse 300 shoferë vdisnin çdo vit. Numri kaq i larte i vdekjeve i ka dhene asaj famen e keqe, duke e vendosur atë në listën e vendeve më të rrezikshme në botë për t’u vizituar.

Rruga lidh pyllin tropikal të Amazonës me kryeqytetin,qe perbehet nga terrene malore mjaft te ashpera. Fermert e zones ju duhet te udhetojne cdo dite per te shitur produktet e tyre ne kyeqytet. Ky eshte nje rrisk qe ata jane te detyruar ta marrin, per te mbijetuar.

2 – Ishulli i gjarpërinjve – Vendi më vdekjeprurës në tokë

Ekziston një ishull rreth 40 kilometer larg bregut të Brazilit, ku askush nuk guxon te shkoje. Ka zëra se peshkatari i fundit që u largua shumë pranë brigjeve të tij u gjet duke në varkën e tij disa ditë më vonë, i pajetë në një pellg gjaku. Ishulli misterioz njihet si Ishulli i gjarperinjeve, dhe të shkelësh këmbën atje thuhet se është aq e rrezikshme sa qeveria braziliane e ka bërë të paligjshme viziten qe te shkosh ne ate ishull. Ne kete ishull jeton nje lloje neperke me kokë të artë – një specie nepërkash dhe një nga gjarpërinjtë më vdekjeprurës në botë. Ky është padyshim vendi më i rrezikshëm në tokë.

3 -Liqeni Natron – Liqeni më jomikprites në Tokë

Të mos lejojmë që unaza e kënetave të kripura përgjatë buzës së liqenit të Natronit të na mashtrojë. Ky liqen njihet më shumë si një nga zonat më jomikpritëse në Tokë. Liqeni Natron i Tanzanisë së Veriut duket dhe vepron shumë si një liqen zjarri. Nivelet e larta të Natronit (dekahidrat karbonat natriumi) në liqen i bëjnë ujërat e tij gërryes ndaj lëkurës dhe syve të njeriut, ndonjëherë duke arritur një nivel peashi(PH) mbi 12.

Liqeni gjithashtu përmban baktere me ngjyrë të kuqe, duke krijuar nuancat e tij unike rozë-të kuqe. Edhe nëse shumica e specieve nuk mund të përballojnë ujin e liqenit 50 gradë celcius, cianobakteret e kanë bërë Natronin shtëpinë e tyre dhe e kanë bere qe liqeni te marre kete ngjyre. Çuditërisht, 2.5 milionë Flamingo të Vogla e kane bere Liqenin Natron shtëpinë e tyre, duke pasur parasysh se është një nga vendet e tyre të vetme të shumimit, duke e bërë më tej mbrojtjen e liqenit një prioritet për klimën.Ky liqen është ndër 10 vendet më të rrezikshme në botë.

4 – Oymyakon – Vendi me te ftohte ekstrem.

Oymyakon është një fshat i vogël i vendosur në Rusi. Ky vend konsiderohet si një nga vendet më të rrezikshme për shkak të kushteve ekstreme klimatike. Temperatura e uleta e bën të pamundur që jeta në këtë rajon të jetë e qëndrueshme. Temperaturat bien deri në -40 gradë Celsius , duke e bërë të pamundur për turistët ose udhëtarët që të vizitojnë vendin në mënyrë të sigurt pasi jo shumë njerez mund t’i mbijetojnë kësaj temperature.

Përveç temperaturave, njerëzit nuk mund ta vizitojnë këtë vend pasi nuk ka perime dhe nuk mund të rritet asgjë, kështu që mungesa e ushqimit është një problem tjetër madhor. Vetëm rreth 500 persona jetojne në këtë vend dhe jane pershtatur qe ti mbijetojnë të ftohtit të acarte.

5 – Lugina e Vdekjes – Vendi më Ekstrem në Tokë

Lugina e Vdekjes është një luginë e shkretëtirës në kufirin e Kalifornisë dhe Nevadës me nxehtësi ekstreme. Njihet si një nga vendet më të nxehta në të gjithë botën. Ka vetëm disa shkretëtira në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, të cilat i afrohen temperaturave maksimale gjatë verës, gjë që mund t’i japë konkurrencë Luginës së Vdekjes. Vendi më i nxehtë në Tokë pati rekordin e tij më të nxehtë në muajin korrik 2018. Temperatura mesatare, duke përfshirë uljet gjatë natës, ishte 42 °C. Për katër ditë me radhë, temperaturat maksimale ditore arritën një temperaturë prej 52.7° C, qe është temperatura më e lartë e regjistruar ndonjehere.

Një grup kolonësh të humbur këtu rreth viteve 1849-1850 i dhanë Luginës së Vdekjes kete emer Ndërsa vetëm një person vdiq këtu, të gjithë menduan se kjo luginë do të ishte varri e tyre. Ata u shpëtuan nga dy nga të rinj. Njëri prej burrave u kthye dhe shikoi prapa, duke thënë, “lamtumirë, Lugina e Vdekjes” duke fituar vendin e saj në vendet me të rrezikshme në botë.

6 – Bregu i skeletit

Bregu i skeletit shtrihet në jug të Angolës deri në veri të Namibisë. Ai shtrihet nga lumi Kunene (në jug) deri në lumin Swakop. Bregdeti i skeletit renditet në listën e “vendeve më vdekjeprurëse në tokë” për shkak të klimës së ashpër. Qe ofron pothuajse zero shanse për mbijetesë. Erërat e nxehta dhe mungesa e ushqimit dhe e ujit e bëjnë të vështirë për udhëtarët që të eksplorojnë këtë vend të heshtur.

Përveç kushteve të vështira klimatike, zona është e mbushur me kocka të kafshëve të shumta (kocka balenash, elefantësh, breshkash, fokash etj.), duke i dhënë një pamje të horror vendit. Përveç kushteve natyrore, kërcënimet njerëzore (dhuna e bandave dhe grabitja) e bëjnë të papërshtatshëm për turistët që të eksplorojnë vendin. Pa dyshim, është ndër vendet më të rrezikshme në Tokë .

7 – Shkretëtira Danakil – Një zonë vullkanike aktive

Një nga mjediset më të pabanuara në botë është shkretëtira Danakil në Afrikën Lindore. Me temperatura që kalojnë rregullisht 50°C , vullkane që nxjerrin gaz toksik, shkretëtira e Danakilit nuk është një vend lehtësisht i arritshëm për entuziastët e udhëtimit. Shëndeti juaj fizik mund të marrë një goditje te forte edhe nëse qëndroni atje për një periudhë të shkurtër kohe. Ky është ndër vendet më të çuditshme në të gjithë botën .

Efektet më negative ndodhin për shkak të pranisë së përqendrimit të lartë të avujve helmues të squfurit në rajon. Ky rajon është një zonë vullkanikisht aktive dhe për më tepër, temperatura e ajrit në shkretëtirë rrallë bie nën 50 gradë Celsius. Duke e bërë kështu shkretëtirën Danakil një nga zonat më të rrezikshme në botë.

8 – Porta e ferrit

Krateri i gazit Darvaza në Turkmenistan njihet si “Porta e Ferrit”. Është një fushë gazi natyror brenda një shpelle nëntokësore; Gjeologët i vunë flakën për të parandaluar përhapjen e gazit të metanit ne zone, por qe vazhdon te digjet që nga viti 1971. Ndodhet në mes të shkretëtirës Karakum, rreth 260 kilometra në veri të kryeqytetit të Turkmenistanit,Ashgabat.
Rezerva e gazit që është zbuluar këtu është një nga rezervat me te medha te gazit natyror në botë.

9 – Ishulli North Sentinel – Vend i Ndaluar, i Rrezikshëm dhe Misterioz

Ishulli North Sentinel ndodhet në Ishujt Andaman dhe konsiderohet si një nga vendet më të rrezikshme në botë për tu vizituar nga turistët. Banorët vendas të këtij vendi kanë jetuar në mënyrën e tyre tradicionale dhe kanë mohuar të gjitha mënyrat e mundshme për t’u lidhur me botën e jashtme. Njerëzit fisnorë që jetojnë në këtë ishull nuk janë mësuar me njerëzit e jashtëm dhe nëse turistët shkelin në ishullin e tyre, ata i shohin ata si një kërcënim dhe i gjuajne me shigjeta.

Një arsye tjetër pse njerëzve u kërkohet të mos e vizitojnë vendin për shkak të sigurisë së komunitetit fisnor. Ata nuk kanë absolutisht imunitet dhe turistët mund të mbajnë disa mikrobe që shkaktojnë sëmundje dhe mund t’i përhapin ato në të gjithë komunitetin.

10 – Parku Kombëtar Madidi – Një Parajsë që jeton në xhungël

Parku Kombëtar Madidi ndodhet përgjatë lumit Amazon në Bolivi dhe ka një sipërfaqe prej rreth 19,000 kilometra katrorë. Parku kombëtar, i cili është një pyll i dendur, është i mbushur me të gjitha llojet e florës dhe faunës, dhe disa nga këto specie bimore janë të rrezikshme dhe jo të ngrënshme. Pylli është i mbushur me grabitqarë, për shkak të të cilëve turistët këshillohen të mos e vizitojnë parkun. Pylli është një nga zonat më të mëdha të mbrojtura në botë, sepse strehon kafshë, zogj dhe bimë shumë të rrezikshme dhe zë një vend në listën e vendeve më të rrezikshme për t’u vizituar në tokë.