Fakte që do t’ju befasojnë dhe argëtojnë

– Bletët mund të pickojnë bletë të tjera – zakonisht nëse ndihen të kërcënuara ose po mbrojnë territorin e tyre. Me fjalë të tjera, nuk jeni i vetmi që keni frikë të pickoheni.

– Ashtu si njerëzit, koalat kanë gjurmë gishtash unike individuale. Nëse vendosni një koalë dhe gjurmët e gishtave të njeriut krah për krah, ato në fakt janë shumë të vështira për t’u dalluar.

-Tabela e Hollivudit në Los Anxhelos dikur thoshte “Hollywoodland”, por u ndryshua në 1949.

-Filmi më i shtrenjtë i realizuar ndonjëherë ishte Piratet e Karaibeve, i cili kushtoi më shumë se 375 milionë dollarë për të krijuar. Për referencë, buxheti mesatar për një film të madh në studio është rreth 65 milionë dollarë.

-Islanda rritet 5 centimetra në vit për shkak të pllakave të saj tektonike në lëvizje. Një tjetër fakt argëtues i Islandës: eshte se më shumë se 60% e popullsisë së vendit jeton në kryeqytetin e saj.

-Rusia ka 11 zona kohore brenda vendit, gjë që ju jep një ide se sa e madhe është.

-Shkretëtira e Saharasë mund të arrijë deri në 58 gradë celcius. Temperatura mesatare e saj është 38 gradë celcius, kështu që është pothuajse gjithmonë nxehtë.

-Australia është më e gjerë se Hëna – 600 km më e gjerë, për të qenë të saktë.

-Vatikani është në fakt shteti më i vogël në botë me vetëm 44 hektar siperfaqe.

-Rusia ka më shumë sipërfaqe se Plutoni. Duket e pamundur? Vetëm mendoni për ato 11 zona kohore.

-Zemra e një karkaleci deti ndodhet në kokën e tij.

– Sorrat mund të njohin fytyrat e njerëzve – dhe t’i kujtojnë ato gjatë gjithë jetës së tyre. Ata kanë qenë gjithashtu të njohura për të lënë dhurata për njerëzit.

– Ekziston vetëm një vend në tokë pa mushkonja: Islanda. Temperaturat e ulëta e bëjnë të pamundur shumimin e tyre.

-Një kameleon i verbër ende mund të përshtatet me ngjyrat e mjedisit të tij. Mënyra se si ndryshon ngjyrat është për shkak të qelizave të tij të veçanta, jo të shikimit.

-Me 1560 fjalë, “Rap God” nga Eminem është kënga me më shumë fjalë.

-Koncerti më i gjatë në botë zgjati 453 orë.

-Të gjithë peshqit klloun lindin meshkuj. Ata kanë aftësinë për të ndryshuar seksin e tyre më vonë.

-Volejbolli dhe basketbolli u shpikën në Massachusetts.

-Qepa më e rëndë e rritur ndonjëherë ishte 8.1 kg dhe u rrit në Angli.

-Kërpudhat mund të shkëlqejnë në errësirë. Në fakt, ka më shumë se 70 lloje të kërpudhave që e bëjnë këtë. Ekzistojnë gjithashtu 70-80 lloje kërpudhash që janë helmuese për t’u ngrënë.

-Sipas rekordeve botërore Guinness, shalqiri më i rëndë në botë peshonte 350 kilogramë.

-Ketchup dikur shitej si ilaç për të trajtuar diarrenë dhe dispepsi. Trajtimi, në fakt, nuk funksionoi.

-Kafsha më e vjetër e gjallë thuhet se është një breshkë gjigante e Seychelles me emrin Jonathan. Ai është 190 vjec.

-Vetëm 5% e oqeanit është eksploruar. Presioni intensiv në thellësitë më të thella të oqeanit e bën praktikisht të pamundur lundrimin.

– Shën Lucia është i vetmi shtet në botë që mban emrin e një gruaje.

-Ekziston një ishull në Japoni që banohet vetëm nga lepuj. Dhe, po, ju mund të vizitoni ate nëse dëshironi.

-Luleshtrydhet në fakt nuk janë manaferra. Ata janë në fakt “një frut i shumëfishtë që përbëhet nga shumë fruta të vogla individuale të ngulitura në një enë mishi”.

-Çokollata e bardhë në fakt nuk është aspak çokollatë. Është kryesisht gjalpë kakao, sheqer dhe lecitinë.

-Mjalti nuk prishet kurre, kështu që mund ta lini ku te doni. Gjithashtu nuk keni pse ta mbani në frigorifer.

-Brokoli përmban më shumë proteina se shumë mishra, përfshirë biftekun.

-Shumica e vendeve nuk i ruajnë vezët e tyre në frigorifer. Në SHBA, ato konsiderohen si një artikull që prishet dhe për këtë arsye duhet të ruhen në frigorifer, por ato kanë një jetëgjatësi çuditërisht të gjatë.

-Dylli i veshit është teknikisht një formë e djersës.

-Gjatë një jete mesatare, shumica e njerëzve do të kalojnë një vit të tërë ulur në tualet.

-Ju jeni më i gjatë në mëngjes se në mbrëmje. Kjo ndodh sepse gjatë ditës kërci ynë ngjesh dhe na bën pak më të shkurtër.

-Mesatarisht, flokët rriten rreth 15.24 cm në vit. Me kalimin e moshës, disa prej këtyre folikulave të flokëve ndalojnë së prodhuari qime, kjo është arsyeja pse humbja e flokëve është e zakonshme tek njerëzit e moshuar.

-Skuqja shkaktohet nga një nxitim i adrenalinës. Është gjithashtu gjenetike, kështu që nëse ju skuqeni ka të ngjarë që një nga prindërit tuaj të skuqet gjithashtu.

-Çdo dy javë, një gjuhë apo dialekt tjetër zhduket. Ekziston një gjuhë në Nigeri që aktualisht flitet vetëm nga katër individë.

-Janë më shumë se 200 gjuhë që janë shpikur vetëm për televizion ose filma.

-Ndjesia e nuhatjes së qenve është 40 herë më e fuqishme se e njerëzve – ata kanë 300 milionë receptorë nuhatjeje.

-Qentë gjithashtu kanë diçka që quhet neofili, që do të thotë se ata tërhiqen nga aromat e reja dhe interesante. Kjo mund të shpjegojë shumë përse shëtitjet tuaja të përditshme me qenin tuaj zgjasin disa ditë më shumë se të tjerat.

-Qentë gjithashtu mund të marrin frymë dhe të nuhasin njëkohësisht, ndryshe nga njerëzit (a keni provuar ndonjëherë të merrni frymë duke marrë frymë përmes hundës?).

-Dikur çadrat përdoreshin vetëm nga gratë.