Ushqimet që t’ju ndihmojnë të mbani larg gripin

Spinaqi

Një filxhan spinaq siguron sasinë e duhur ditore për vitamina, 30 përqind të vitaminës C, 20 përqind të vitaminës E dhe 15 përqind të zinkut.

Mish qengji

Vetëm katër gramë mish qengji do t’ju japë deri në 50 për qind të nevojave tuaja ditore për selen dhe 38 për qind të zinkut që ju nevojitet.

Speca të kuq

Specat e kuq do t’ju japin sasinë e nevojshme ditorë të vitaminës C, më shumë se sa një portokall.

Mënyra më e mirë për të “furnizuar” trupin me vitamina dhe për të mbrojtur veten nga viruset dhe virozat është të hani ushqime të shëndetshme, të pasura me vitamina që do të forcojnë gjithashtu sistemin tuaj imunitar. Ja çfarë duhet të përfshini në menunë tuaj dimërore.