2021 ishte një vit i madh për eksplorimin e hapësirës. 2022 mund të jetë edhe më i madh

2021 ishte një vit i madh për eksplorimin e hapësirës

Në vitin e ardhshëm, NASA planifikon të lëshojë raketën e Hënës SLS dhe SpaceX dhe Elon Musk shpreson të fluturojë Starship-in e tij të gjeneratës së ardhshme.

Viti 2021 ndoshta do të hyjë në ekstremet e historisë së hapësirës si një pikë kthese, një moment kur qytetarët e zakonshëm filluan të largoheshin rregullisht nga Toka. Ekuipazhe të shumta u ngritën në disa anije kozmike të ndryshme dhe për një moment të shkurtër këtë muaj, pati një rekord 19 njerëz në mjedisin pa peshë të hapësirës – ku tetë prej tyre ishin qytetarë privatë.

Por për të gjitha arritjet e vitit 2021 – të cilat përfshijnë uljen e një roveri në Mars, një dron i vogël i quajtur Ingenuity që fluturon në atmosferën dhe lëshimi i teleskopit hapësinor James Webb, teleskopi hapësinor më i fuqishëm i krijuar ndonjëherë. Por viti 2022 mund të kete po aq zhvillime sa vit qe lame pas, por edhe më shumë.

Nëse viti 2021 do të ishte viti i turistëve privatë të hapësirës, viti 2022 mund të shënoj nje nga hapat e parë drejt kthimit në hënë, pasi NASA dhe industria hapësinore në rritje kërkojnë të ruajnë vrullin që është ndërtuar gjatë disa viteve të fundit në atë që ka arriti në një rilindje të eksplorimit disa dekada me pare.

LEXO GJITHASHTU:

38 Kuriozitete dhe fakte shume interesante qe duhet ti dini.

50 kuriozitete interesante qe ndoshta nuk i dinit

Si te pastrojme mushkëritë? Ja 5 menyra.

Dy raketa te madha, të dyja më të fuqishme se Saturn V që dergoi astronautët ne misionin Apollo në hënë, po përgatiten të fluturojnë në vitin 2022. Këto lëshime do të shënonin hapat e parë të rëndësishëm në programin Artemis të NASA-s, i cili synon të kthejë astronautët në sipërfaqen e henes deri në vitin 2025 dhe të krijojë një fushatë që do të lejonte një prani të përhershme në hënë.

Pas vitesh zhvillimi dhe miliarda dollarësh të shpenzuar, NASA më në fund po përgatitet për të nisur raketën e saj Space Launch System dhe kapsulën e ekuipazhit Orion, të cilat janë krijuar për të kthyer astronautët në Hënë për herë të parë që nga Apollo. Misioni i parë, i njohur si Artemis I, është planifikuar për në mars ose prill dhe do të dërgojë Orionin, pa asnjë ekuipazh në bord, në orbitën e Hënës.

Nëse gjithçka shkon mirë, do të pasohet nga Artemis II, në maj te vitit 2024, e cila do të dërgojë sërish Orionin në orbitën e Hënës, por këtë herë me astronautë në bord. NASA shpreson se një ekuipazh do të jetë në gjendje të ulet në Hënë deri në vitin 2025, por kjo do të varet nga suksesi i testeve të mëparshme të fluturimit dhe aftësia e SpaceX për të vënë në funksion anijen e saj kozmike Starship.

Gjatë vitit të kaluar, SpaceX i Elon Musk ka punuar me ethe drejt nisjes së parë orbitale të Starship, mjeti që fitoi një kontratë prej 3 miliardë dollarësh të NASA-s këtë vit për t’u nisur me Orionin dhe për të transportuar astronautët e NASA-s në sipërfaqen e henës.

planetet
Imazh i nje planeti

Musk ka thënë se kompania e tij mund të tentojë një lëshim në fillim të vitit 2022. Ndryshe nga SLS, i cili do të hidhte pjesen e mbetur te anijes në oqean pas nisjes, Starship është projektuar të jetë plotësisht i ripërdorshëm. Pas vendosjes së anijes kozmike Starship në orbitë, përforcuesi Super Heavy do të kthehet përsëri në pikën e tij të nisjes ku do të kapet nga një palë krahë të zgjatur si shkopinj.

Në fillim të këtij viti, kompania kreu nje prove, ku anija kozmike u nis në një lartësi prej rreth gjashtë miljesh, nje pjese e saj u kthye përsëri në Tokë horizontalisht, më pas u rregullua dhe ndezi motorët e saj përpara se të zbriste.

Disa nga përpjekjet për ulje përfunduan me ne copeza zjarri. Por në maj, kompania bëri një ulje të suksesshme, duke rritur shpresën e Musk se raketa mund të përdoret për të transportuar njerëz dhe mallra në hapsire.

“Qëllimi kryesor i Starship është që të jetë në gjendje të transportojë disa ton në Hënë dhe Mars,” tha ai në një intervistë te The Washington Post në fillim të këtij viti. “Dhe për të pasur një bazë të vetë-qëndrueshme në Hënë dhe në fund të fundit një qytet të vetë-qëndrueshëm në Mars.”

Përpara uljes së një astronauti, NASA po planifikon të dërgojë misione shkencore në sipërfaqen e hënes. Këto misione do të kryhen gjithashtu nga kontraktorë, të punësuar nga agjencia hapësinore për të ofruar eksperimente shkencore dhe demonstrime teknologjike që NASA thotë se “do ta ndihmonin agjencinë të studiojë fqinjin më të afërt të Tokës dhe të përgatitet për misionet e uljes se njerëzve”.

E para do të jetë nga Intuitive Machines, një kompani me bazë në Hjuston që synon të japë eksperimente shkencore në fillim të 2022 dhe përsëri në fund të vitit. Mision i dytë, në polin jugor të hënës, do të kete një stërvitje që do të studioje regolitin hënor për akull. Astrobotic, me qendër në Pittsburgh, po planifikon gjithashtu të dërgojë ngarkesa në sipërfaqen hënore sipas kontratës së NASA-s.

Rocket Lab është planifikuar gjithashtu të lëshojë një satelit të vogël në Hënë për të shërbyer si pararendës për misionet njerëzore duke testuar orbitën për stacionin hapësinor, i njohur si Gateway, që NASA shpreson të dërgojë në Hënë. Rocket Lab, i cili do lëshohet në Zelandën e Re, shpreson të ketë lëshimin e tij të parë nga Shtetet e Bashkuara në vitin 2022 nga qendra hapsirone e NASA-s në ishullin Wallops, në Bregun Lindor të Virxhinias.

Ajo gjithashtu planifikon të rikuperojë një përforcues vitin e ardhshëm. Por ndryshe nga SpaceX, e cila fazat e para të raketave të saj përsëri në vendet e uljes në tokë ose anijet në det, Rocket Lab synon të kapë përforcuesin e saj relativisht të vogël nën një parashutë me një helikopter.

Viti 2022 duhet të shohë gjithashtu debutimin e një numri raketash të reja, duke përfshirë raketën Vulcan të Aleancës së Lançimit të Bashkuar, e cila do të përdoret nga Pentagoni për të lëshuar satelitët e sigurisë kombëtare. Relativiteti Space, i cili përdor një printer 3-D për të prodhuar raketat e tij, planifikon të nisë së pari automjetin e tij Terran 1 nga Kepi Canaveral në muajt e ardhshëm gjithashtu.

Boeing gjithashtu po kërkon të kthehet në rrugën e vitit 2021 ku supozohej të ishte viti kur më në fund përfundoi një fluturim provë të anijes së saj kozmike Starliner, e cila është projektuar për të transportuar astronautët e NASA-s drejt dhe nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor. Por edhe një herë hasi në telashe. Në fund të vitit 2019, anija kozmike pësoi probleme softuerike, duke e detyruar gjigantin e aviacionit të shkurtojë fluturimin provë. Anija kozmike më në fund u kthye në platformën e lëshimit këtë verë, por nuk zbriti kurrë nga toka.

Këtë herë, kompania tha se problemi ishte hardueri: 13 valvola në modulin e shërbimit u mbërthyen, duke e detyruar kompaninë të kthente anijen kozmike në objektin e saj prodhues. Kompania kohët e fundit njoftoi se do të duhej të ndërronte modulin e shërbimit. Tani po kërkon të përpiqet të nisë sërish diku në maj. Nëse kjo shkon mirë, do të pasonte një nisje me astronautë në bord.

Stacioni hapësinor mund të shohë një tjetër vizitë të re të automjeteve në vitin 2022: Sierra Space’s Dream Chaser, një aeroplan kozmik që duket si një version miniaturë i anijes kozmike. Kompania ka zhvilluar automjetin me krahë për vite me rradhë me shpresën e një dite astronautësh fluturues. Por tani për tani, ajo ka një kontratë nga NASA për ta përdorur atë për të dërguar ngarkesa dhe furnizime në stacionin hapësinor. Dhe kohët e fundit ajo njoftoi se mori një investim prej 1.4 miliardë dollarësh që tha se do të ndihmonte në përshpejtimin e programit.

Anija kozmike Dragon e SpaceX, e cila dërgoi dy ekuipazhe astronautësh në stacionin hapësinor në vitin 2021, është planifikuar të vazhdojë fluturimin e ekuipazheve atje në vitin 2022. Gjithashtu do të fluturojë të paktën një mision, të kartësuar nga Axiom Space, në të cilin astronautë privatë që paguajnë 55 milionë dollarë secili do të kalonte pak më shumë se një javë në stacion.

Blue Origin i Jeff Bezos, i cili fluturoi tre udhëtime në skajin e hapësirës në vitin 2021, planifikon të kryejë gjashtë ose më shumë fluturime suborbitale në 2022. (Bezos zotëron The Washington Post.) Dhe Virgin Galactic i Richard Branson shpreson të përfundojë fushatën e tij të testimit dhe të fillojë të ofrojë shërbime komerciale në aeroplanin e saj hapësinor suborbital për të paguar turistët hapësinorë.

Ndërsa këto fluturime kalojnë vetëm skajin e hapësirës deri në disa dhjetëra milje të larta, shkencëtarët dhe inxhinierët e NASA-s do të përqendrohen në një destinacion shumë më të largët, një milion milje nga Toka. Atje, teleskopi hapësinor James Webb do të fillonte të shpalosej në manovra delikate pasi u lëshua në ditën e Krishtlindjes me një raketë Arianespace Ariane 5. NASA thotë se ka 344 “dështime me një pikë” të mundshme dhe nëse diçka shkon keq, nuk ka asnjë mënyrë për të dërguar një ekip riparimi.

Por nëse funksionon, teleskopi do të ishte në gjendje të kapte dritën e më shumë se 13 miliardë viteve më parë si fillimi i formimit të universit.

Teleskopi është quajtur një moment Apollo për shkencën dhe mund të fillojë t’i përgjigjet disa prej pyetjeve më të mëdha të astronomisë se si filloi universi.

“E gjithë qëllimi i kësaj është të shohësh universin e padukshëm”, tha së fundmi për The Post John M. Grunsfeld, ish-kreu i shkencës në NASA. “James Webb do të jetë në gjendje të shohë fenomene që Hubble nuk mund t’i shohë, që teleskopët me bazë tokësore nuk mund t’i shohin. Çfarë do të zbulojmë që nuk e kishim idenë se ishte atje? faktedhekuriozitete.com