38 Kuriozitete dhe fakte shume interesante qe duhet ti dini.

Cili është i vetmi planet që rrotullohet në drejtim të akrepave të orës?

Nëse do të shikonit rrafshin e sistemit diellor nga ‘poli i tij verior’, do të shihnit planetët që rrotullohen rreth Diellit në drejtim të kundërt të akrepave të orës dhe rrotullohen rreth boshtit të tyre në drejtim të kundërt. Përveç Venusit. Venusi do të rrotullohej në drejtim të akrepave të orës ndërsa rrotullohej rreth Diellit në drejtim të kundërt. Venusi nuk është vetëm.


2- Pse nuk funksionon kur gudulisni veten?

Studimet tona në University College London kanë treguar se truri i vogël mund të parashikojë ndjesi kur lëvizja juaj i shkakton ato, por jo nga dikush tjetër i shkakton ato. Kur përpiqeni të gudulisni veten, truri i vogël parashikon ndjesinë dhe ky parashikim përdoret për të anuluar përgjigjen e zonave të tjera të trurit ndaj gudulisjes

3- Çfarë përcakton grupin e gjakut të një personi?

Lloji AB dhe 0 i një personi përcaktohet nga prania ose mungesa e substancës A ose B në qelizat e kuqe të gjakut. Një person mund të ketë njërën ose tjetrën (përkatësisht tipet A ose B), të dyja (lloji AB), ose asnjëra (lloji O). Një proteinë gjaku e cila u zbulua në vitin 1940

4- Pse quhet Ndarja Kontinentale-

Ndarja Kontinentale, e quajtur edhe Ndarja e Madhe, është një vijë kufitare natyrore që ndan ujërat që derdhen në Oqeanin Atlantik ose Gjirin e Meksikës nga ato që derdhen në Oqeanin Paqësor. Shkon në veri-jug nga Alaska në veriperëndim të Amerikës së Jugut.

5-Pse gjërat duken më të errëta kur janë të lagura?

Kur drita godet një objekt, një pjesë e saj depërton në objekt, dhe një pjesë e saj reflektohet dhe arrin në syrin tuaj. Kur një objekt është i lagur, më shumë dritë depërton në objekt, kështu që reflektohet më pak dritë. Si rezultat, më pak dritë arrin në syrin tuaj dhe kështu objekti i lagësht duket më i errët

6- Sa shpejt udhëton një copez  xhami?

Kur xhami thyhet, copezat lëvizin më shpejt se 3000 milje në orë. Për të fotografuar ngjarjen, një aparat fotografik duhet të shkrepë në një të miliontën e sekondës

7- Sa peshon një anije kozmike?

Anija kozmike peshonte 165,000 paund bosh. Rezervuari i tij i jashtëm peshonte 78,100 paund bosh dhe dy përforcuesit e tij të fortë të raketave peshonin 185,000 paund secili bosh. Çdo përforcues i fortë rakete mbante 490 mije kg karburant.

8- A peshoni më pak në ekuator?

Nëse do të peshonit 45.3 kg në polin verior në, në ekuator do të peshonit  4.2 kg ose rreth 100 gram më pak. Masa juaj, në gram, megjithatë do të qëndronte e njëjtë sepse ‘gramët’ janë një masë e rezistencës së një trupi ndaj lëvizjes dhe nuk ka të bëjë fare me nxitimin ose gravitetin.

9- Cilët janë dy gjitarët e vetëm që bëjnë vezë?

Sot në planet kanë mbetur vetëm dy lloje gjitarësh vezë: platipusi me rosat dhe echidna, ose antengrënësi me gjemba. Këta “monotrem” të çuditshëm dikur dominonin Australinë, derisa kushërinjtë e tyre që mbanin qese, marsupialët, pushtuan token rreth 71 milionë deri në 54 milionë vjet më parë dhe i zhduken

LEXO GJITHASHTU

50 kuriozitete interesante qe ndoshta nuk i dinit

Shkencëtarët zbulojnë një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Macja e parë që shkoi në hapësirë

10- Si quhej Nju Jorku para se të quhej Nju Jork?

Holandezët e quajtën të gjithë zonën e Nju Jorkut “Nieuw Nederland” (Hollanda e Re) dhe ata emëruan një fortesë dhe qytet në skajin jugor të ishullit Manhattan Nieuw Amsterdam (Amsterdam i Ri), pas kryeqytetit të Holandës, i cili do të bëhej. Nju Jorku i sotëm

11- A është drita energji?

Energjia elektromagnetike është e njëjtë me energjinë e rrezatimit ose dritës. Kjo lloj energjie kinetike mund të marrë formën e valëve të dukshme të dritës, si drita nga një qiri ose një llambë, ose valë të padukshme, si valët e radios, mikrovalët, rrezet X dhe rrezet gama.

12-  Sa përqind e specieve janë zbuluar?

Edhe pas shekujsh përpjekjesh, rreth 86 për qind e specieve të Tokës ende nuk janë përshkruar plotësisht, sipas një studimi të ri që parashikon se planeti ynë është shtëpia e 8.7 milionë specieve.

13- Kush e shpiku nderrimin e orës?

Historia e kohës së kursimit – DST. Koncepti i vendosjes së orës përpara në pranverë për të përdorur më mirë dritën natyrale të ditës u prezantua për herë të parë nga shpikësi amerikan Benjamin Franklin në vitin 1784.

14- Cili qytetërim ishte përgjegjës për shpikjen e rrotës?

Sumerët, (një qytetërim në Mesopotaminë e lashtë) shpikën rrotën. Rrotat përdoreshin për t’u lidhur në karroca. Kjo e bëri më të lehtë për ta që të leviznin mallerat dhe njerezit ne  vende te ndushme  më shpejt.

“Ishte një nga shpikjet më të mëdha në histori”.

15- Çfarë lloj alkooli është i sigurt për të pirë?

Etanoli është i vetmi alkool që është i sigurt për t’u pirë deri më sot. Për laikët, termi “alkool” përdoret gjerësisht në vend të termit kimist alkool etilik ose etanol.

16- Sa perqind e ujit i ëmbël te tokës gjendet në shtresat e akullit dhe akullnajat?

Siç tregojnë  të dhënat e studiuesve te ndyshem, sasia e ujit të mbyllur në akull dhe borë është vetëm rreth 1.7 për qind e të gjithë ujit në Tokë, por pjesa më e madhe e totalit të ujërave të ëmbla në Tokë, rreth 68.7 për qind, mbahet në kapele akulli dhe akullnaja .

17- Pse taksitë janë të verdha?

Në vitin 1907, shitësi i makinave John Hertz me  tepricën e tij të makinave të tregtuara , vendosi të fillonte një biznes taksi. Meqenëse taksitë duhej të dalloheshin, u zgjodh ngjyra e verdhë. Ky ishte rezultati i një sondazhi nga Universiteti i Çikagos, i cili arriti në përfundimin se e verdha ishte ngjyra më e lehtë për t’u dalluar.

18- Kush e drejtoi ekspeditën e parë nëpër botë?

Ferdinand Magellan (1480-1521) ishte një eksplorues portugez që udhëhoqi ekspeditën e parë që lundroi rreth Tokës (1519-1522).

19- Kush e shpiku llambën elektrike ?

Ne vitin 1879: Thomas Edison beri me shume se  14 muaj testime me një llambë elektrike inkandeshente që zgjat 13 orë e gjysmë. Sir Humphry Davy kishte prodhuar dritë elektrike inkandeshente në 1808 duke kaluar rrymën e baterisë përmes një teli platini. Por grumbulli voltaik ishte i shtrenjtë dhe mund të ishte i çrregullt.

20- Cila është kafeja më e shtrenjtë në botë?

Kopi luwak është një nga kafetë më të shtrenjta në botë, që shitet nga 100 deri në 600 dollarë për paund në vitin 2010. Kafeja e specializuar vietnameze me nuselalë, e cila bëhet duke mbledhur kokrrat e kafesë të ngrënë nga civet e egra, shitet me 3,000 dollarë për kilogram.

21- Sa kohë i duhet sinjalit për të udhëtuar nga Toka në Mars?

I gjithë komunikimi midis Marsit dhe Tokës kalon përmes satelitëve. Për shkak të distancës, ka një vonesë të konsiderueshme. Ndërsa sinjalet e komunikimit udhëtojnë me shpejtësinë e dritës, kjo do të thotë se mund të duhen nga 3 deri në 22 minuta që informacioni të arrijë në skajin tjetër, kështu që një telefonatë nuk do të ishte praktike.

23- Cila është kocka më e madhe në trupin e njeriut?

Koka e femurit artikulohet me acetabulumin në kockën e legenit duke formuar nyjen e ijeve, ndërsa pjesa distale e femurit artikulohet me tibinë dhe patelën që formojnë nyjen e gjurit. Sipas shumicës së mjekeve dhe studiuesve te anatomise, femuri është kocka më e fortë në trup. Femuri është gjithashtu kocka më e gjatë në trup.

24- Cili është liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në botë?

Liqeni Superior është liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në botë në zonë (nëse Liqenet Michigan dhe Huron merren veçmas; shih liqenin Michigan–Huron), dhe i treti më i madhi në vëllim, pas liqenit Baikal në Siberi dhe liqenit Tanganyika në Afrikën Lindore.

25- Cila ishte shpejtësia më e madhe e erës e regjistruar ndonjëherë?

Shpejtësia më e madhe e erës që nuk lidhet me tornadot e regjistruar ndonjëherë ishte gjatë kalimit të Ciklonit Tropikal Olivia më 10 prill 1996: një stacion automatik meteorologjik në ishullin Barrow, Australi, regjistroi një shpejtesi maksimale të erës prej 408 km/h (220 kn; 253 mph; 113 m/s).

26- Nga vijnë spagetit?

Historia popullore thotë se ajo u shpik në Kinë dhe se Marco Polo solli receten e këtij ushqimi në Venecia. Spageti Polo i provoji (dhe me sa duket i shijoi) në lindjen e largët. Te bëra nga miell orizi ose miell gruri të fortë (petë të gjata të bëra nga të dy kokrrat ekzistojnë në gatimin lindor).

27- Sa kilometa është nga toka në diell?

Dielli është në një distancë mesatare prej rreth 93,000,000 milje (150 milionë kilometra) larg nga Toka. Është aq larg sa drita nga Dielli, duke udhëtuar me një shpejtësi prej 186,000 milje (300,000 kilometra) në sekondë, kërkon rreth 8.2minuta për të arritur tek ne.

28- Pse quhet dhëmbi i mençurisë?

Dhëmbët e mençurisë quhen dhëmbët e mençurisë, sepse ata shpërthejnë (dalin) në gojë kur njerëzit janë në fund të adoleshencës ose në fillim  të njëzetave, të quajtur me dashuri “Epoka e Urtësisë”.  Dhëmbët e mençurisë janë teknikisht të referuara si molarët e tretë, dhe ata janë njësoj si të gjithë dhëmbët e tjerë në gojën tuaj.

29- Sa ishuj ka Venecia?

Venecia mori famen e një qyteti lundrues magjik duke vendosur grumbuj druri në 118 ishujt e zhytur në fundin verior të detit Adriatik. 400 ura këmbësh dhe 170 kanale varkash lidhin qytetin për ta bërë atë lehtësisht të aksesueshëm për popullsinë vendase.

30- Si formohen diamantet?

Shumica e diamantëve natyrorë formohen në temperaturë dhe presion të lartë në thellësi 140 deri në 190 kilometra (87 deri në 118 mi) në mantelin e Tokës. Mineralet që përmbajnë karbon sigurojnë burimin e karbonit dhe rritja ndodh gjatë periudhave nga 1 miliard deri në 3.3 miliardë vjet (25% deri në 75% të moshës së Tokës).

31- Ngjyra vjollce është blu apo roze?

Në rrotën tradicionale të ngjyrave të përdorur nga piktorët, vjollca dhe roza vendosen të dyja midis së kuqes dhe blusë. Vjollca zë hapësirën më afër të kuqes, midis të kuqtë dhe vjollcës. Vjollca është më afër blusë, dhe zakonisht më pak intensive dhe e ndritshme se roza.

32- Kush e vendosi flamurin e parë në hënë?

Flamuri i Vetëm i vendosur nga njerëzit e parë në hënë, Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin i Apollo 11, nuk është ngritur. Kur të dy burrat u ngritën nga sipërfaqja hënore, Aldrin vuri re se flamuri ishte fryrë nga shkarkimi i motorit të anijes së tyre kozmike gjatë ngritjes.

33- Pse janë gjarpërinjtë në simbolin mjekësor?

Shiritat zëvendësuan më vonë gjarpërinjtë, pasi një histori tregon se Hermesi përdori shkopin për të ndarë dy gjarpërinjtë luftarakë, të cilët më pas u mbështjellën rreth shkopit të tij dhe qëndruan atje në harmoni të ekuilibruar. Një tjetër përshkrim i mëparshëm i simbolit mjekësor është shkopi i Asklepiusit, i cili mendohet se nuk ka krahë dhe vetëm një gjarpër.

34- Sa zgjat një ditë dhe vit në Venus?

Venusit i nevojiten 224.7 ditë tokësore për të kryer një orbitë rreth Diellit. Pra, një vit në Venus është 0,62 sa një vit Tokë. Një fakt interesant për Venusin është se një ditë në Venus është në fakt më e gjatë se një vit në Venus. Një ditë Venusiane zgjat 243 ditë, dhe një vit është 224 ditë.

35- Sa vjeç ishte nëna më e vjetër që lindi femije?

Rajo Devi u bë gruaja më e vjetër në historinë e regjistruar që ka lindur ndonjëherë, 70-vjeçarja lindi një vajzë në Indi. E martuar për 50 vjet, ajo ishte përpjekur, pa sukses, të kishte një fëmijë për pjesën më të madhe të asaj kohe, derisa hyri në menopauzë (që ishte 20 vjet më parë).

36- Sa kohë u desh për të lundruar nga Anglia në Amerikë në vitet 1700?

Në kohën kur pelegrinët ishin larguar nga Anglia, ata kishin jetuar tashmë në anije për gati një muaj e gjysmë. Vetë udhëtimi përtej Oqeanit Atlantik zgjati 66 ditë, nga nisja e tyre më 6 shtator, derisa Cape Cod u pa më 9 nëntor 1620.

37- Sa kohë duhet që rrezet e diellit të arrijnë në tokë?

Dritës së diellit i duhen rreth 8.2 minuta për të arritur në Tokë nga sipërfaqja e Diellit. Një foton që fillon nga qendra e diellit dhe ndryshon drejtimin sa herë që ndeshet me një grimcë të ngarkuar do t’i duhen nga 10 000 deri në 170 000 vjet për të dalë në sipërfaqe.

38- Cila pjesë e atomit përcakton vetitë e tij kimike?

Sidoqoftë, vetitë e elektroneve të një atomi përcaktohen kryesisht nga numri i protoneve të pranishëm në bërthamën e atomit. Numri i neutroneve në përgjithësi ka një efekt të papërfillshëm mbi vetitë e elektroneve të cilat janë me rëndësi kimike.